banner27

İSTİKLAL HARBİNE SEYDİŞEHİR MÜFTÜSÜ İSMAİL HAKKI’NIN DESTEĞİ

Türk İstiklal Harbi’nde yediden yetmişe tüm atalarımız canla başla mücadele ederek bu toprakları bizlere miras bıraktı. O dönemde mücadele veren din görevlilerinden bir tanesi de Seydişehir Müftüsü İsmail Hakkı Efendi idi. 

12 Haziran 2019 21:21
İSTİKLAL HARBİNE SEYDİŞEHİR MÜFTÜSÜ İSMAİL HAKKI’NIN DESTEĞİ

Konuyla ilgili Toroslar Gazetesi’ne bilgi veren Tarihçi Ercan Arslan; “Milli Mücadele’nin 100. yılını idrak ettiğimiz bir süreçteyiz.  Türklüğün ve İslam’ın son kalesi konumunda olan Anadolu’nun 20.yüzyılın ilk çeyreğindeki varlık yokluk mücadelesi olan Türk İstiklal Harbi’ne ilmiye mensuplarından dönemin Seydişehir Müftüsü İsmail Hakkı Efendi de destek vermişti.  Bu destek Şeyhül İslam Dürrizade Abdullah Efendi’nin “Kuva-yi Milliye’nin, Milli Mücadeleyi başlatan ve yönetenlerin  Devlete, Halifeye ve  padişaha asi olduklarına dair”  Takvim-i Vekayi de yayınlanan 11 Nisan 1920 tarihli Yunan ve İngiliz uçaklarıyla Anadolu köylerine kadar atılan Fetvasına karşı, Ankara Müftüsü  Börekçizade Rıfat Efendi tarafından 14 Nisan 1920 tarihinde hazırlanıp 16 Nisan 1920 de Heyet-i Temsiliye başkanlığınca Anadolu sathındaki tüm mülki amirlere telgrafla gönderilen Fetvaya verilen onaylama desteği idi. Bu Fetva dönemin Milli Mücadele yanlısı gazetelerinden Öğüt, İrade-i Milliye ve  Açıksöz’de  19-25 Nisan  1920’de  yayınlandı.  Bu fetvayı onaylayıp Milli Mücadeleye destek veren Anadolu uleması’nın isimleri ise Hâkimiyet-i Milliye Gazetesi’nin 5 Mayıs 1920 tarihli 27 numaralı nüshasında yayınlanmıştı. Lakin İsmail Hakkı Efendi’nin ismi bu listede geçen 152 isim içinde yer almamaktadır. Liste Sebilürreşad Dergisi’nin 1948 deki üçüncü sayısında aynen yayınlanınca İsmail Hakkı Efendi Sebilürreşad dergisine hitaben bir yazı kaleme alarak bu tarihi şereften kendisinin de hissedar olduğunu belirtmiştir.” dedi. 

Tarihçi Ercan Arslan’ın bahsettiği, İsmail Hakkı Efendi’nin kaleme aldığı yazı şöyledir; “Büyük Millet Meclisi Hükümetinin Temellerini kuran Fetava-yı Şerife’de benim de imzam var. Sebilürreşad’ın üçüncü nüshasında Anadolu İstiklal Savaşı’nda Milli vahdeti temin ile yeni Türk Devleti’nin temellerini atan ve istiklale kavuşturan fetava-yı Şerife’yi imza ve tasdik edenler arasında ben de bulunmakla iftihar ederim. Matbu esami arasında iki İsmail Hakkı var ise de biri “Medine-i Ayancık Müftüsü”  diğeri de “Medine-i Narman Müftüsü” denilmiş “Seydişehir Müftüsü İsmail Hakkı “ diye tasrih edilmemiş. Hâlbuki Ankara Müftüsü merhum Rıfat Efendi tarafından nakilsiz olarak verilmiş Fetava-yı Şerife suretlerinin nakillerini yirmi dört saat içinde kütüb-ü mutebere tedkik olunarak mehazlarını göstermek suretiyle yazdım, tasdik ederek gönderdim. Bu kıymetli vesikaları kemal-i itina ile büyük bir hatıra olarak muhafaza etmekteyim. Tarih ve numaralarını bildiriyorum: Vali Suphi imzası ile Seydişehir Kaymakamlığına gelen telgrafın tarihi 21 Nisan 336 numarası 12922 dir. Kaymakam Ragıp imzası ile bana havalesi 23 Nisan 336,numarası 236’dır.Benim fetvaların asıllarını naklederek imza ve tasdikimin tarihi 23 Nisan 336,numarası 17 dir. Bu milli harekete benim de iştirak etmiş olduğumu bu suretle bu tarihi şereften hissemend bulunduğumu iftiharla arz ederim. Sabık Seydişehir Müftüsü İsmail Hakkı ”

İsmail Hakkı Efendi’nin Seydişehir için bir gurur kaynağı olduğunu ifade eden Tarihçi Arslan; “Kişisel arşivimizde daha önce yayınlanmamış olan bahsettiğimiz belgelerin kopyaları mevcuttur. Konya Valisi Suphi imzalı telgraf, Seydişehir Kaymakamı Ragıp İmzalı havale parafı, İsmail Hakkı Efendi’nin Fetvayı imzalayarak tasdik ettiğine dair belgedir. Tüm bu belgeleri incelediğimizde, Mustafa Kemâl önderliğinde başlatılan Türk İstiklal Harbi’nin, dönemin Seydişehir Müftüsü İsmail Hakkı Efendi tarafından da desteklendiğini açıkça görüyoruz. Bu durum o günün şartları dikkate alındığında işgalci İtilaf Devletlerinin, İstanbul Hükümeti’nin ve Padişah iradesinin her türlü baskısına rağmen, devletin ve mukaddesatın bekası için her şeyi göze alabilme basiretinin en açık ve etkili ifadesidir. Seydişehir özelinde iftihar edilecek bir mevzudur. Bu hakikatlerin, milli duyarlılığa fazlaca ihtiyacımızın olduğu şu günlerde, genç nesillere aktarılması bir kez daha önem kazanmıştır” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.