banner27

ETİ A.Ş HALKI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ

ETİ A.Ş iki yıldır düzenlediği Halkı Bilgilendirme Toplantılarının üçüncüsünü Şaban Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. 

02 Ağustos 2019 15:24
ETİ A.Ş HALKI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ

Fabrikanın yaptığı yatırımlar, çevreye ve doğaya karşı iyileştirme çalışmaları hakkında; ETİ A.Ş yetkililerinden Anot Üretim Rodlama Müdürü Ömer Faruk Kanık, Çevre Mühendisi Fatma Zehra Köseleci, Anot Üretim Rodlama Mühendisi Hakan Kılıç, Çevre Mühendisi Ziya Kutanoğlu, Anot Pişirme Üretim Mühendisi M. Cihangir Değerli ve Anot Rodlama Üretim Mühendisi Özgür Önen Şaban Cengiz Kültür merkezinde brifing gerçekleştirdi. 

Kaymakam Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Mahalle Muhtarları ve kurum müdürlerinin katıldığı bilgilendirme toplantısında açılış konuşması yapan Anot Üretim Rodlama Müdürü Ömer Faruk Kanık; “Şeffaflık içerisinde halkı bilgilendirme toplantısını daha önce 2 defa yapmıştık bugün üçüncüsünü gerçekleştiriyoruz. İlkinde elektrolizlerle ilgili sizleri bilgilendirmiştik. İkincisinde dökümhane hakkında bilgilendirmiştik. Bugünde bütün yaptığımız yatırımlar ile birlikte ANOT’u anlatacağız. Sunumda yaptığımız yatırımların tamamını vakit nedeniyle gösteremedik. Fakat yatırım yapılmayan yer kalmadı diyebiliriz.” şeklinde konuştu.

“DÜNYA STANDARTLARINA UYUYORUZ”

Yaptığı sunum ile ETİ A.Ş hakkında genel bilgiler veren Anot Üretim Rodlama Mühendisi Hakan Kılıç; “Her özel sektör firmasında olduğu gibi ETİ A.Ş olarak bizde teknolojiyi yakından takip ederek gelişmelere ayak uyduruyoruz. Şuanda yılda 550 bin ton boksit işleme kapasitesine sahibiz. 82 bin ton ham alüminyum üretme kapasitesine, 130 bin ton döküm ürünleri üretme kapasitesine sahibiz. Yatırımlarımızda bitmiş olan ve devam edenler var. Biz şirket olarak çevre ve iş güvenliği açısından dünya standartlarına uyuyoruz. Ve bu bağlamdaki birçok belgeyi almaya da hak kazandık. Madenden Alüminyum üreten Türkiye’nin tek, dünyanın sayılı entegre tesislerinden birisiyiz.” ifadelerini kullandı.   

Fabrikaya getirdikleri yeni teknolojiler sayesinde çevre ve insan sağlığı açısından büyük kazanımlar elde ettiklerinin altını çizen Hakan Kılıç; “Yeni yapılan gaz temizleme üniteleri sayesinde insan ve çevreye zarar veren gazların çıkması söz konusu değil. Bakanlığın verdiği sınır değeri 172 miligram bölü metreküp olmasına rağmen bizim bacalarımızın ölçümlerinde ise sonuç 0.99’dur. Bu ölçümler bağımsız bir firma tarafından yapılmaktır ve Avrupa standartlarının dahi üstünde durumdayız. Tüm bunların yanında bacalarımızda sensörlerimiz bulunuyor. Herhangi bir arıza durumunda doğaya tehlike anlamında bu sensörler bu arızayı giderene kadar üretim yapmamıza izin vermiyorlar. Tüm bunları sağlayan gaz temizleme ünitemize 14 milyon dolar para harcandı. Ayrıca bizim gaz çıkış değerlerimiz online olarak Bakanlık tarafından izleniyor. Bu konuda da şeffaflığımızı koruyoruz. Bunun yanında Alüminyum üretimimiz arttığı halde elektrik harcamamız kayda değer derecede azaldı. Buda çevreye ve enerji kaynaklarına büyük bir katkı sağladı. Yeni yatırımlarımızdan olan Kırmızı Çamur Press Filtreleme ile su ve kostik kaybımız önemli ölçüde azaldı.” dedi.  

“YENİ YATIRIMLAR İLE 341 KİŞİ İSTİHDAM EDİLDİ

Fabrikanın yatırımları ve sağladığı istihdam hakkında da bilgi veren Kılıç ; “ARGE çalışmalarımız devam ediyor. Katma değeri yüksek, dünya ile rekabet edebilecek ürünler üretmeye devam ediyoruz. İhraç etmeye ve yurtiçi pazarına satmaya başladık. Yatırımlarımız arasında Seydişehir’e kazandırdığımız Hacı Şaban Cengiz Camiimiz de bulunuyor. Yatırımlara 2014 yılından bu yana 364.262.929 USD harcandı. 2004 yılından bu yana ise harcanan rakam 550 milyon dolar oldu. Tüm bu yatırım çalışmalarında; Çin, Almanya, Fransa ABD, Hindistan, Kanada, İsviçre ve Türkiye'den yerli sektöründe öncü firmalar ile birlikte çalıştık. Hala da çalışmaya devam ediyoruz. Devam eden iki yatırımımız daha var bunlar; özel hidrat ünitesi ve sosyal tesisler. Yeni yatırımların haliyle istihdama da büyük katkısı oluyor. YAŞ ANOT ünitesinde daha önce 35 kişi çalışırken yatırımla birlikte çalışan sayısı 180’e çıktı. 145 kişi yeni istihdam edildi. Toplamda tüm yatırımlarda 341 kişi istihdam edildi ve edilmeye devam ediliyor.” ifadelerini kullandı.  

İKİNCİ KIRMIZI ÇAMUR ATIK BARAJI ÇALIŞMALARI

Özellikle Mahalle Muhtarlarının üzerinde durduğu Kırmızı Çamur Atık Barajı hakkında bilgi veren Çevre Mühendisi Fatma Zehra Köseleci; “Bildiğiniz üzere kırmızı çamur barajı bir atık barajı. Biz bunu devletten devraldığımızda herhangi bir iyileştirme çalışmaları yapılmamıştı. Cengiz holding devraldıktan sonra bir atık barajına yapılması gereken tüm iyileştirmeleri yapmaya başladık. Bizim ne kadar emek harcadığımızı, iş makinelerini, tüm bunları zaten siz mahalle muhtarları ve mahalle sakinleri görüyorsunuz. Yaptığımız çalışmalar ortada. Bütün yaptığımız çalışmalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da bilgisi dâhilinde. Kırmızı çamur atık barajında daha önce bildiğiniz üzere atığımız baraja boru hattı ile gönderiliyordu. Ancak biraz önce Hakan Beyin bahsettiği press filtre ünitesi kurulduktan sonra kırmızı çamur atığımız kuru halde baraja gönderilmeye başlandı. Daha önce mahallenin arasından geçen boru hatlarında bazen patlama oluyordu. Bunun önüne geçmek amacı ile ilaveten açılan yoldan giderek kamyonlar mahalleye uğramadan kuru atığı baraja getiriyor. Mahallede oluşabilecek sorunların bu şekilde önüne geçebileceğimizi düşünüyorum. Katı atığı götürürken bu kez toz problemi ile karşılaşmaya başladık. Kuruyan atığımızı tozumasın diye fıskiyeleme sistemi ile suluyoruz. Buharlaştırma ve yağmurlaştırma sistemi kurduk. Fıskiyelerin yetersiz olduğunu gördüğümüz zaman yaz aylarında da bu şekilde tozumanın önüne geçiyoruz. Götürdüğümüz katı atığın üzerine de yine tozumayı engelleme amaçlı bir örtü tabakası seriyoruz. Bu tabaka daha fazla tozumayı engellemiş oluyor. Yine tesisimizde bir araç lastik yıkama tesisi yaptık. Kamyonların lastiklerine bulaşan atığın temizlenmesini ve yayılmasını bu şekilde engellemeye çalışıyoruz. Mevcut olan barajımızın doluluk oranı had safhada bu nedenle kullanıma kapatmayı düşünüyoruz. Devlet zamanında yapılmış ikinci bir baraj var, kullanıma hazır hale gelme çalışmalarına başladık. Bunun çalışmalarını da iyileştirme çalışmaları ile paralel yürütüyoruz.  Dolayısı ile elimizde yine tam verimli bir kırmızı çamur atık barajı olacak.” dedi.  

“İNSAN SAĞLIĞI BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Yaptıkları çalışmalarda insan sağlığını ön planda tuttuklarının altını çizen Köseleci; “Üretim başladığı andan itibaren atıkta çıkmaya başlar. Üretim biter atıkta biter. Üretimimizin bitmesini tabi ki istemiyoruz. Bu nedenle bu hiç bitmeyecek. Biz teknolojileri takip ediyoruz. Yurtdışına arkadaşlarımız gidiyor benzer fabrikaların gelişmelerine bakıyor ve bizde burada uygulamaya çalışıyoruz. Biz zaten mahalle muhtarlarımızla sürekli iletişim halindeyiz. Öyle de devam edecek. Orada yaşayan vatandaşlarımızın sağlığını düşünmek zorundayız. Kırmızı atığın yanında Temmuz ayında yeni çıkan bir yönetmelik var. Tesisimizde zaten uygulanan sıfır atık projemizi de devam ettiriyoruz. Belediye’de bu konuda hassas bunu biliyorum. Sizlerin de mahallelerinizde bu konuda halkı bilinçlendirmenizi diliyorum. Böylece proje amacına ulaşır diye düşünüyorum. Son olarak tesisimizin Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen çevre izin belgesi mevcuttur. Bu Bakanlığın bizim yaptığımız her işten haberi var demek oluyor. Doğru yaptığımız içinde bu belgeyi hak ettik. Yaptığımız çalışmalarda tabi ki sizlerin destekleri de oldukça önemli. Hepinize teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.     

Bilgilendirme toplantısının ardından katılımcılara ETİ A.Ş Lojmanları Misafirhanesinde yemek ikram edildi.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.