banner27

SEYDİŞEHİR’DE BİR İLK YAŞANDI

Seydişehir’de bir ilk olan IATENS Uluslararası Alüminyum Temalı Mühendislik ve Doğa Bilimleri Konferansının açılışı gerçekleştirildi. 

04 Ekim 2019 08:26
SEYDİŞEHİR’DE BİR İLK YAŞANDI

banner66

Seydişehir Kaymakamlığı, Seydişehir Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi ve ETİ A.Ş işbirliği ile düzenlenen IATENS’19 Uluslarası Alüminyum Temalı Mühendislik ve Doğa Bilimleri Konferansı’nın açılışı Necmettin Erbakan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi konferans salonunda yapıldı.

Konferansa Kaymakam Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, ETİ A.Ş Genel Müdürü Mehmet Arkan, Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arıkan, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Doğan, Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Metin Gürü, Milli Savunma Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Salman katıldı. Bunun yanı sıra Necmettin Erbakan Üniversitesi öğretim üyeleri başta olmak üzere, ETİ A.Ş’den ve Türkiye’nin birçok üniversitesinden akademisyen ve bilim adamı katılırken Fransa, Bangladeş, Polonya, Romanya, Malezya gibi ülkelerin önemli akademisyenleri de bu önemli konferansta yerini aldı.

“SEYDİŞEHİR’DE İLK KEZ BÖYLE BİR PROGRAM DÜZENLENDİ”

Konferansın ev sahipliğini yaparak açılış konuşmasını gerçekleştiren Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arıkan; “Seydişehir’de ilkin gerçekleştiği bu önemli konferansa ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşıyoruz. Türkiye’de boksit ilk kez ilçemizde bulundu. ETİ A.Ş gibi önemli bir alüminyum fabrikası ilçemizde bulunuyor. Bizde elimizden geldiğince birbirinden değerli akademisyen ve bilim adamını bir araya getirdik. Böyle önemli bir programa maddi, manevi katkı sağlayan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

“ALÜMİNYUM ÇAĞIMIZIN EN ÖNEMLİ METALLERİNDEN BİRİSİ”

Açılış konuşmasının ardından, Türkiye’de alanlarında Türkiye’nin en ünlü uzmanlarından olan Prof. Dr. Metin Gürü; “Dünyada yer kabuğunda yüzde 8 demirden sonra ikinci sırada yüzde 5 alüminyum yer alıyor. Son yıllarda ince levha üretimi ile gıda sektöründe önemli yer tutuyor. Metaller içinde en fazla kullanılan demir ve bakırdır. Şu anda alüminyum bakırın önüne geçmiştir. Günlük hayatımızda da alüminyum kullanımında büyük artış yaşanmaktadır. Alüminyum alaşımlarının geliştirilmesiyle taşıtın yüzde 20’si, elektriğin yüzde 15’i ambalajlamanın yüzde 10’u alüminyumdan oluşmaktadır. Artık araçlarda hafiflik ve hız çok önemli durumdadır. Bu nedenle alüminyumun araçlarda kullanımı da çok önem arz etmektedir. Önce metal çağıydı şimdi kompozit çağı oldu. Bu çağda alüminyum metali en önemli metallerden birisi.” diyerek alüminyumun önemini vurguladı.

Milli Savunma Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Salman ise biyomalzemeler üzerine yaptığı konuşmada, Milli savunma ürünlerinde roket atar başlıklarda yüzde 85’e varan oranda malzemesinin alüminyumdan olduğunu söyleyerek; “Biyomalzeme pazarı 200 milyar doların üzerinde” dedi.

Konuşmasında bu tür konferansların önemine değinen Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Doğan; “Elbette bu toplantılar çok mühim ama amaçla hedef arasındaki çalışmalar uyum içinde olursa bu çalışmalar maddeyi daha iyi tanımamıza ve insanlığa daha iyi katkılar sunmamızı sağlar. Bu toplantıda da bunu arzu ediyoruz.” dedi.

“BU KONFERANS SEYDİŞEHİR İÇİN ÖNEMLİ BİR KAZANIM”

Günümüz şartlarında en önemli şeylerden birisinin alüminyum olduğunu belirterek bu anlamda düzenlenen programların değerli olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Tutal; “Seydişehir’de her şey 1960’lı yıllarda o dönemde Keçili ismi olan, bugünde Madenli ismini taşıyan mahallemizde yaşayan keçi çobanlığı yapan Mümin dedemizin boksit madenini bulmasıyla başlar. 1969 yıllarında fabrikanın temelleri atılır ve fabrika işlemeye başladığı zaman Seydişehir’de çıkarılan boksit alüminyum madeni Türkiye’nin ve dünyanın gündemine girmiş olur. Bugün uzay sanayisinde, savunma sanayisinde, bindiğimiz otomobillerden, evde kullandığımız tüm eşyalara varana kadar alüminyum madeni kullanılmaya başlanmıştır. Bu bağlamda 21. yüzyılın en önemli hatta tek önemli metali diyebileceğimiz bir noktaya gelmiştir. Bu yüzden üzerinde konuşulması, konferanslar yapılması ve çalışılması gereken bir maden türüdür. İlçemizde ilk defa uluslararası bir program bu şekilde dizayn edilmiş ve bugün uygulanmaya başlamıştır. Bu noktada emeği geçen herkese teşekkür ederim. Seydişehir açısından önemli bir kazanım olan bu programdan sonuçlar çıkartıp yolumuza bilimsel alanda ilerleyerek devam etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle hepinize saygılar sunuyorum. Programın hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

“ALÜMİNYUM SEYDİŞEHİR’İ EKONOMİK, SİYASİ VE KÜLTÜREL ANLAMDA DEĞİŞTİRDİ”

Alüminyumun, Seydişehir’in sadece ekonomisine değil sosyo – kültürel yapısına da önemli katkılar sağladığını belirten Kaymakam Aydın Erdoğan; “Bugün ilçemiz adına çok önemli bilimsel bir çalışmaya ev sahipliği yapıyoruz. Alüminyumun kalbi olan ilçemizde, olması gereken ancak şu ana kadar olmamış bir eksikliği çok değerli Dekanımız görmüş ve bu konuda bilimsel bir çalışmanın gerekliliğini hissetmiş. Bizler de maddi ve manevi desteği kendisine verdik. İlçemiz için büyük bir adım, büyük bir çalışma. Umarım ki bu çalışma, bundan sonra alüminyum üzerine yapılacak çalışmaları da tetikleyecektir. Alüminyum ilçemiz açısından sadece bir metal değil, ilçemizin bugünkü halini almasında, sosyal yapısında, ekonomik yapısında, hatta siyasi ve kültürel yapısının oluşmasında çok önemli bir malzeme. Bu manada alüminyum bizim için bir ekonomik değeri olan bir metal değil, çok önemli bir değer. Ancak bilimsel yönü biraz eksikti. Dekanlığımızın ve Üniversitemizin bu tür bilimsel çalışmalar yaparak bu açığı da kapatmasıyla, çok ciddi mesafeler alınacağını ümit ediyoruz. Bu konferansın ilçemize hem maddi hem de manevi anlamda çok ciddi katkılarının olmasını ve Bundan sonra ki çalışmalara da rehberlik yapmasını temenni ediyoruz. Konferansın hazırlanmasında emeği geçen Belediye Başkanımıza, Dekanımıza, Rektörlüğümüze ve Eti Alüminyum A.Ş.’ ye çok teşekkür ediyor, tüm katılımcılara saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Diğer katılımcıların sunumları ile 6 Ekim’e kadar sürecek olan konferansta ilk gün açılış konuşmalarının ardından konuşmacılara plaket takdimi yapıldı.

Konferans kapsamında katılımcılara ve dışarıdan gelen misafirlere teknik ve kültürel gezi yaptırılacak ve Gala Yemeği düzenlenecek.

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.