banner27

SELÇUKGAZ'DAN GÜVENLİ DOĞAL GAZ KULLANIMI BİLGİLENDİRMESİ

Kış aylarının gelmesi ile birlikte artan doğal gaz tüketimlerine paralel olarak SelÇukGAZ Proje Müdürü Sn.Eyüp Mustafa ÖZTÜRK tarafından güvenli doğal gaz kullanımı ile ilgili açıklamalar yapıldı.  

09 Ekim 2019 21:54
SELÇUKGAZ'DAN GÜVENLİ DOĞAL GAZ KULLANIMI BİLGİLENDİRMESİ

banner66

Öztürk; “Çevreci, ekonomik ve güvenilir olan doğal gazı tercih noktasında azami özen gösteren abonelerimizin, doğal gaz tesisatlarını yaptırırken ve kullanırken de aynı özeni göstermeleri önem arz etmektedir. Hizmet sürecimizde insan sağlığı ve güvenliğini olumsuz etkileyebilecek tüm riskleri azaltmayı, çalışanlarımız, müşterilerimiz ve toplumu bilinçlendirmeyi asli işimizin ayrılmaz bir parçası olarak kabul etmekteyiz. Görevimiz; güvenli doğal gaz arzını sağlamak ve devamında da güvenli tesisatın ve güvenli doğal gaz tüketiminin gerçekleştirilmesini kontrol etmektir” dedi.

Hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte doğal gaz tüketimleri de artmaya başladı. Doğal gaz kullanan vatandaşların dikkat etmesi gereken hususlar SelÇukGAZ tarafından sıralandı;

  1. Havalandırma menfezi daima açık konumda olmalıdır.

Havalandırma menfezi daima açık konumda olmalıdır. Havalandırma menfezi; yakıcı cihazın doğal gazı yakabilmek için gereken oksijeni aldığı, baca çekişine yardımcı olan, atmosfere açık, cama veya duvara monte edilen plastik ızgaradır. İptal edilmesi veya kapatılması halinde ölümle sonuçlanabilecek büyük tehlikeler oluşabilmektedir.

  1. Yakıcı cihaz bakımları yetkili servislere yaptırılmalıdır.

Kombi, soba, kazan, brülör vebenzeri yakıcı cihazların bakımı ve bacaların temizliği düzenli olarak yaptırılmalıdır. Yakıcı cihazlarınızın bakımının yıllık periyotlarda yetkili servislere yaptırılması önemlidir. Yetkisiz kişilerin yakıcı cihazlarda ve doğal gaz tesisatlarında bakım yapmasına müsaade edilmemelidir. Doğal gaz tesisatlarının ve yakıcı cihazların mülkiyeti, kullanım yetkisi ve bakımı abonelerin sorumluluğundadır.

  1. Doğal gaz tesisatlarının yetkili firmalara yaptırılması gerekmektedir.

Doğal gaz tesisatlarının SelÇukGAZ tarafından yetkilendirilen firmalara yaptırmaları gerekmektedir. Sertifika sahibi olmayan kuruluşlar veya kişiler tarafından yapılan tesisatlar Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ilgili yönetmelikleri gereğince teknik kriterleri sağlamadığı için kabul edilmemektedir.

  1. Tesisatlara müdahale yetkisi sadece SelÇukGAZ’a aittir. 

Doğal gaz arzı sağlanan tesisatlarda kesinlikle SelÇukGAZ’ın bilgisi dışında tadilat yapılmamalıdır. Son yıllarda yaşanan baca gazı zehirlenmelerinden kaynaklanan ölümler, doğal gaz patlamaları vebenzeri olayların; dağıtım firmalarının onayı alınmadan yapılan tesisatlar da meydana geldiği gözlemlenmektedir.

  1. Tesisatların bakım ve kontrollerinin yaptırılması gerekmektedir.

SelÇukGAZ tarafından tesisat kontrolleri titizlikle yapılmaktadır. Ancak doğal gaz arzı sağlandıktan sonra tesisatlarda olası değişiklikler olması veya bakımsızlık sebebiyle güvenli doğal gaz kullanımı riske girmektedir. Abonelerin güvenli doğal gaz kullanımını gerçekleştirmek amacıyla tesisatlarının bakımlarını yaptırmaları önem arz etmektedir.

Öztürk “Doğal gaz tesisatlarını kontrol ettirmek isteyen abonelerimiz, 444 1187 numaralı çağrı merkezimizi arayarak doğal gaz tesisatlarının kontrolünü talep edebilirler” dedi.

Acil durumlarda 187 Doğal Gaz Acil İhbar Hattı aranmalıdır.

187 Doğal Gaz Acil İhbar Hattı 24 saat kesintisiz ve güvenli doğal gaz arzının sağlanması amacıyla hizmet vermektedir.

Doğal gaz kullanan vatandaşların güvenli doğal gaz kullanımını tesis etmek için doğal gaz kaçağı, doğal gaz kokusu, yangın, korbonmonoksit gazı zehirlenmeleri vebenzeri herhangi bir tehlike durumunda 24 saat kesintisiz ve ücretsiz hizmet sunan 187 Doğal Gaz Acil İhbar Hattı’nı aramalarının önemi belirtilmiştir.

Meydana gelen olay ve adres ile ilgili açık ve net bilgi verilmesinin; müdahale süresini kısalttığı bildirilerek; ihbar verilirken panik yapılmamasının da altı çizilmektedir.

Öztürk “187 Doğal Gaz Acil İhbar Hattı sadece acil durumlarda aranmalıdır. Diğer bütün iş ve işlemler için 444 1187 numaralı Çağrı Merkezi Hattı’nın aranması gerekmektedir” dedi.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.