banner27

Mahmut Esad Efendi’nin Matüridi Akadi Eseri Yayınlandı

İlçemizin önemli değeri olan Mahmud Esad Efendi hakkında çalışmalarda bulunan hemşehrimiz Araştırmacı Yazar Bahattin Karakuş’un uzun zamandır üzerinde çalıştığı Mahmud Esad Efendi’nin eserlerini sadeleştirerek oluşturduğu “Matüridi Akaidi” adlı kitabı yayınlandı. 

10 Ekim 2019 06:25
Mahmut Esad Efendi’nin Matüridi Akadi Eseri Yayınlandı

banner66

Yazar hazırlamış olduğu “Matüridi Akaidi” adlı kitabı Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ı makamında ziyaret ederek takdim etti. 253 sayfa olan kitabın Osmanlıca orijinal metni ile birlikte sadeleştirilmiş metni yan yana bulunuyor.

İslamiyet’te ehlisünnet mezheplerden birisi olan Matüridi Akaidi’nin anlatıldığı eserin giriş bölümünde Mahmud Esad Efendi’nin hayatı, eserleri ve fikirleriyle ilgili bilgilerde yer alıyor.

Yayınlanan kitabı ile ilgili bilgi veren Bahattin Karakuş; “Kitap birincisi İzmir, ikincisi İstanbul olmak üzere 2 baskı yaptı. Daha geniş olan birinci baskıdaki ilave bilgilerin kaybolmaması için ikinci baskıyı metin olarak esas aldık. Birinci baskıdaki ilave bilgileri de dipnotlara ekledik. Kitabımız Mahmut Esat Efendi’nin hayatına dair 40 sayfaya yakın bir giriş bölümünü de içermektedir. Burada Mahmut Esat Efendi’nin hayatı, eserleri ve fikirleriyle ilgili bilgiler sunmaya çalıştık.” şeklinde konuştu.

Kitap sayesinde bölgemizin önemli bir isminin gündeme gelmesini amaçladıklarını söyleyen Karakuş; “Kitabın esas içeriği ise Mahmut Esat Efendi’nin Matüridi Akaidinin esaslarını anlattığı bir kelam kitabıdır. Maddeler halinde hazırlanarak açık bir dille öğrencilerin istifade edebileceği ve ders kitabı olarak kullanılabilecek bir formatta hazırlanmıştır. Kitaba Mahmut Esat Efendi’nin hayatta iken yayınladığı ikinci baskının Osmanlıca orijinal metnini sağ tarafa, sadeleştirme kısmını da sol tarafa gelecek şekilde koyduk. Bu sayede hem bölgemizin bu önemli değerini, kıymetli bir eseriyle gündeme getirmeyi, hem de Osmanlıcaya ilgi duyanlara da bir metin sunmayı amaçladık. Mahmut Esat Efendi’nin Arapça dilinden tercüme ettiği Ravzâtü’l-Cennât kitabı da Bosnalı Âlim Hasan Kâfî Akhisârî’ye aittir. Böylece Osmanlı’nın iki önemli ismi bir eserde buluşmuş oldu.” ifadelerini kullandı.

Hemşerilerinden gereken ilgiyi ve desteği beklediğini vurgulayan Bahattin Karakuş; “Hacı Veyiszade İlim ve Kültür Vakfı’nın öncülüğünde yayınlanan bu esere muhterem hemşehrilerimizin gerekli ilgiyi göstereceğini ümit ediyorum. Kitabın yayınlanma sürecinde gerek ilçemizden, gerekse başka yerlerden destek ve katkı sunan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Yazarın kitabını inceleyen Belediye Başkanı Mehmet Tutal, yaptığı çalışmalardan dolayı Bahattin Karakuş’u tebrik ettiğini söyleyerek, ilçemiz adına teşekkür etti.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.