banner50

banner34

HÜSEYİN ACIR’IN BOZAHMETLİ YÖRÜKLERİ KİTABI YAYINLANDI

İlçemizin yetiştirdiği en önemli bürokratlardan uzun yıllardır Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan Hüseyin Acır, Bozahmetli Yörükleri kitabı yayınlandı. 

16 Ocak 2020 00:04
 HÜSEYİN ACIR’IN BOZAHMETLİ YÖRÜKLERİ KİTABI YAYINLANDI

Bir dönem Milli Eğitim Bakanlığı’nda Meslek Liseleri Genel Müdürlüğü de yapmış olan Hüseyin Acır’ın Bozahmetli Yörükleri (Düşenbe-Manavgat-Serik-Seydişehir) adlı kitabının ön bilgisini sizlerle paylaşıyoruz:

“Bozahmetli Yörük Aşireti, Oğuz Türklerinin Yıva/Kınık Boyu, Üçok Oğuz Grubundandır. Aşiret, haymenişin yani kıl çadırda yaşayan bir topluluktur. Orta Asya Horasan’dan yola çıkan  “Bozahmetli Yörük Aşireti”  on üçüncü yüzyıl başlarında/Selçuklular döneminde Düşenbe/Alaiye’ye ulaşmış, yüzyıllarca Düşenbe/Manavgat ile Seydişehir arasında davarı-koyunuyla, develeriyle, atlarıyla ve eşekleriyle göçmüştür. Devletin tüm girişimlerine rağmen kendi topraklarını terk etmeme adına iskanı kabul etmemiştir.

Bozahmetli Yörük Aşireti/Köyü,  Alaiye’nin Düşenbe (Senir Ma’a Düşenbe)  kazasına bağlı bir Yörük köyüdür. 13 Mart 1914 tarihinde Antalya müstakil liva olarak Konya vilayetinden ayrılınca Düşenbe ve Pazarcı/Manavgat köyleri/kazaları eski Antalya denilen yerde birleştirilerek günümüzdeki Manavgat kazası oluşturulmuştur. Daha önce Düşenbe kazası Alaiye sancağına bağlı olan Bozahmetli Aşireti/Köyü bu düzenlemeden sonra Antalya vilayeti Manavgat kazasına bağlanmıştır.

Devletin bir politikasından olsa gerek, köyün mührü Manavgat Kaymakamı Muslihiddin Yılmaz Mete tarafından 1950 yılında alınmış, bir daha geri verilmemiştir. Bozahmetli Aşireti/Köyü, tüzel kişiliğini kaybettikten sonra köyün mensupları nüfus kayıtlarını başta Manavgat ilçesi ve köyleri, Seydişehir ilçesi ve köyleri olmak üzere Antalya, Aksu, Serik, Akseki, Alanya, Konya, Beyşehir il/ilçeleri ile köylerine aldırmışlardır. Nüfus nakli yaptırmayan Bozahmetli Aşireti/Köyü mensupları, 1976 yılında resen Manavgat’ın Sevinç Köyü’ne aktarılmıştır. Böylece Manavgat’ın Bozahmetli Aşireti/Köyü, tarih olmuş ve arşivlerde yerini almıştır.

Yirmi bin civarında olduğu ifade edilen aşiret mensuplarından; yirmi beş aile, orta Toroslarda kıl çadırlarıyla halen göçmekte olup davar-koyunuyla yollardadır…

Seydişehir ile bağlantıları/ilişkileri yüzyıllara dayanan ve kendilerini Seydişehir’li hisseden Aşiret mensubu yaklaşık üç bin kişi ilçemizde yaşamaktadırlar…”

 

Kitabın Yazarı;

Hüseyin ACIR

1966 yılında Antalya-Manavgat’ta doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini;  Manavgat-Bucakşeyhler Köyü İlkokulu, Seydişehir Cumhuriyet İlkokulu (1979), Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulu (1982), Seydişehir Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü’nde(1985)  tamamlamıştır.

           

Yüksek Öğrenimini; Gazi Üniversitesi TEF Sanat Eğitimi Yüksekokulu Elektrik Öğretmenliği (Önlisans-1987), Anadolu Üniversitesi Adalet Yüksekokulu Hukuk Bölümü (Önlisans-2019), Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektrik-Elektronik Eğitimi (Lisans-1998), Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi (Lisans-1993),  Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Programları ve Öğretimi (Eğitim Teknolojisi-Yüksek Lisans)Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri EnstitüsüEğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi (Yüksek Lisans-2005)’nde tamamlamıştır.

Ankara Üniversitesi TÖMER,  Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Yabancı Dil Okulu,  MEB Ankara Hizmet içi Eğitim Enstitüsü, British Council’deYabancı Dil (İngilizce)eğitimine devam etmiştir. Askerliğini, 243. Yedek Subay Celbinde Kara Harp Okulu-Ankara’da yapmıştır.

Yurtdışında (ABD, Japonya, Almanya, Hollanda, Portekiz, Fransa, İspanya, Avusturya, İrlanda, Yunanistan, İngiltere, İtalya, Belçika, Danimarka, İsveç, Litvanya, Slovenya, Macaristan, Mısır, Kırgızistan, Pakistan, Türkmenistan, Azerbaycan, İran, Polonya, Arnavutluk, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan, Hong Kong ) ve yurtiçinde eğitimle ilgili kurslara, seminerlere ve toplantılarakatılmıştır.

ABD-Washington ve New York’ta, İnternational Visitor Leadership Program’ı kapsamında 2009 yılında  “Higher Education-Yüksek Öğretim” eğitimine katılmıştır.

Japonya-Tokyo’da, JICA (Japan International Cooperation Agency) kanalıyla, 2010 yılında “Management Of Teacher Training Center-Öğretmen Eğitim Merkezinin Yönetimi” eğitimi almıştır.

Belçika-Brüksel’de Avrupa Birliği (AB) nezdinde, Ağustos ile Aralık-2005 tarihleri arasında gerçekleştirilen, “Eğitim ve Kültür”, “Yerleşme Hakkı ve Hizmetlerin Serbest Dolaşımı” fasıllarının (mesleki ve teknik eğitim) tarama görüşmelerinde Türkiye/MEB’i temsil etmiştir.

TÜBİTAK Sanayi Sevk İdare Enstitüsü Genel Kurul, Danışma ve Yönetim Kurulu Üyeliği, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği Koordinasyon Kurulu Üyeliği, Mesleki Yeterlilik Kurumu Genel Kurul Üyeliği ve 1. Dönem Yönetim Kurulu Üyeliği,  İŞKUR Genel Kurul Üyeliği, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Genel Kurul Üyeliği, Milli Eğitim Vakfı Genel Kurul Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Edirne-Keşan Endüstri Meslek Lisesi (1987-1990), Ankara Çankaya Dikmen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde (1990-2000)  Elektrik Öğretmenliği ve Okul Yöneticiliği  (Laboratuar Şefliği, Atölye Şefliği, Bölüm Şefliği, Müdür Yardımcılığı, Müdür Başyardımcılığı) yapmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığında; Bakanlık Müfettiş Yardımcısı ve Bakanlık Müfettişi (2000-2003) olarak görev yapmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndaErkek Teknik Öğretim Genel Müdürü (2003-2011),Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü (2011), Rehberlik ve Denetim Başkanı/Teftiş Kurulu Başkanı (2011-2014),  Bakanlık Müşaviri (2014-2018)  görevlerinde bulunmuştur.

2018’de Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’na Bakanlık Maarif Müfettişi olarak atanmıştır. MEB Bakanlık Müşavirliğinde görevine devam etmektedir.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.