SEYDİMUHABBET’TE SEYDİŞEHİR 2019

Cuma günleri yayınlanan Seydi Muhabbet canlı yayın programında bu hafta Seydişehir’in 2019 yılı değerlendirmesinde üretim ve çevre açısından önemli konulara vurgu yapıldı. 

25 Ocak 2020 10:48
SEYDİMUHABBET’TE SEYDİŞEHİR 2019

Gazeteci Yazar Hakkı Balcı’nın moderatörlüğünü yaptığı programın bu hafta konukları  Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Saylam ile televizyon ve radyocu Ömer Yaylalı’ydı.  2019 Seydişehir değerlendirmesinde, Eti A.Ş. yetkililerine çağrı yapılarak istihdamı genişletecek yeni tesislerin kurulması istendi.

2019’un en sevindirici yönünün artık Seydişehir’in bir Termal kenti olduğu belirtilen programda önümüzdeki günlerde önemli yatırımcıların da gelmesiyle Konya ve bölgesinin Termal merkezi olacağı vurgulandı.Seydişehir’in doğalgaz kullanması ve atık tesislerin faaliyete geçmesi ile çevre açısından ilçenin avantajlı bir konuma geldiği belirtildi.

Seydişehir’in yatırımlar yönünden altyapısının hazır olduğu da belirtilen programda; öncelikle Organize Sanayi, Termal Turizmi, Termal Seracılık ve Hayvancılık Bölgesi’nin yatırımcılar için hazır olduğu belirtilerek yatırımcıların ilçeye gelmesi için hep birlikte seferber olunması gerektiğine dikkat çekildi.

 

Cuma günü saat 21:00’de başlayan ve 2 saat süren 2019 Seydişehir Değerlendirmesi’nde Ali Saylam, Hakkı Balcı ve Ömer Yaylalı’nın değindikleri önemli konuların izleyiciler tarafından ilgiyle takip edilen programda, Eti A.Ş.’den üretimi ve istihdamı arttıracak AR-GE yatırımlarının yapılması istenerek; Cengiz Holding’in Seydişehir’de Eti A.Ş.’nin yanı sıra Selçukgaz firmasının da sahibi olduğu ve 2017’de başlattığı GES Enerji yatırımlarına yeni projeler ekleyerek devam edeceği bildirildi. Fabrika sahasında boş durumda arazilerin olduğu da belirtilerek yer ve enerji sıkıntısının olmadığı, bu sebeple Eti A.Ş.’nin yeni bir fabrikalar kurmasının Seydişehir’e yapılacak en önemli iyilik olacağı üzerinde duruldu.

“ÖN YARGI YIKILSIN”

Seydişehir’in çevre açısından eskiye nazaran iyi bir konuma geldiğini de belirten Seydi Muhabbet’in bu hafta ki konukları, “Artık doğalgaz Seydişehir’in her tarafına getirildi. Atık tesisleri de faaliyete geçti. Eti A.Ş.’nin son yıllarda yaptığı modernize hamlesiyle elektroliz ünitesinin bacalarından  çıkan zararlı flor gazı da önlendi. Sadece buhar kazanlarından havaya salınan gazın hava kirliliğine etki etmesi yönünde halk tarafından en azından bir önyargı oluştu. Bu önyargının kırılması için yetkililerin yeterli açıklamada bulunmasını bekliyoruz” denildi.

“TERMAL ŞEHRİ OLACAĞIZ”

2018’in ortalarında meydana gelen ekonomik dalgalanma nedeniyle Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi ilçemizde de yatırımcılar açısından bir bekleme süreci yaşandığı belirtilen programda; önümüzdeki aylarda yatırımcıların harekete geçeceğini ve Seydişehir’in de altyapısı hazır olan Termal Turizm bölgesi, Organize Sanayi, Termal Seracılık ve Hayvancılık Bölgesi’ne yatırımcıların gelmesi için bir seferberlik başlatılarak herkesin bu konuda birlikte hareket etmesinin Seydişehir’de üretimin artırılması açısından büyük önem taşıdığı belirtildi.

Belediye Termal Sosyal Tesisleri’nin bugün yarın hizmete geçeceği, özel şirket marifetiyle inşaatı devam eden Küpe Dağı Termal ve Kavak Termali’nin ise ilk etaplarının bu yılın ortalarında tamamlanacağı, yine özel şirket eliyle ruhsatı alınarak sondaj vurulan Kumluca ve Yeniceköy’de sıcak suyun çıktığının altı çizilerek, artık Seydişehir’in bir “Termal Şehir” olduğunun üzerinde duruldu.
Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ın Alüminyum’dan sonra Seydişehir’in Termal ile kalkınacağı sözü hatırlatılarak, Termal’de ki gelişmenin ekonomik açıdan ilçenin önünü açacağı ve Termal’in 2019 yılı içerisinde ki en önemli gelişme olduğunun altı çizildi.

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.