TUTAL: ''ALINAN TEDBİRLERLE İLÇEMİZ GÜVENDE''

Toroslar Gazetesi olarak görüştüğümüz Belediye Başkanı Mehmet Tutal ilçemizde bugüne kadar Koronavirüs tedbirleri ve belediye çalışmaları hakkında bilgi verdi.  

25 Nisan 2020 06:34
TUTAL: ''ALINAN TEDBİRLERLE İLÇEMİZ GÜVENDE''

Hemşehrilerinin alınan tedbir ve kurallara uyduğunu belirten Belediye Başkanı Mehmet Tutal ;'’Önümüzdeki bir kaç haftayı da bu şekilde sıkıntısız atlatabilirsek süreci sorunsuz tamamlamış olacağız inşaallah. Çevremizdeki ilçelerin neredeyse hepsinde vaka yaşandı. Allah’ın bir lütfu ki bir taraftan aldığımız tedbirler sayesinde bir taraftan vatandaşlarımızın önlemleri sayesinde ilçemizde herhangi bir sıkıntı oluşmadı. Bu süreçten sonrada inşallah oluşmaz diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

 

Başkan Tutal"Tüm Dünya'nın  ve Türkiye’nin ve   aynı zamanda ilçemizin gündemi Covit-19. Tabi Türkiye’de  bu hastalık geç görüldü.  Bu konuda şanslıyız. Bir diğer anlamda Hükümetimiz, Sağlık ve İçişleri Bakanlıklarımızın almış olduğu tedbirler Türkiye'de  hastalığın yayılma hızında ve kontrolünde  ciddi etken oldu. Vatandaşlarımızda alınan tedbirlere ve kurallara uydu, şükürler olsun ülkemizde şu anda kontrol edilemeyecek bir durum söz konusu değil" dedi.

 

İlçemizde giriş ve çıkışları Antalya ve Konya güzergâhlarında bulunan bağlantı yollarımızın tamamını kapattık diyen Başkan Tutal;" bizim tali yolları kapatmamızın akabinde bu kapatılan yolları açmışlar. Ama biz yine bu yollarımızın tekrar kapatılmasını sağladık. İlçe giriş ve çıkışlarımız  kontrollü. Bu noktalarda herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Kaymakamlığımızla birlikte aldığımız kararlar, kurallar ve  tedbirler noktasında sorun yaşamadık. Pazaryerlerimize  dışarıdan gelerek tezgah açmak isteyen esnaf noktasında  kamuoyundan ciddi destek alırken, bir kısım pazarcılardan ise tepkiler aldık" dedi.

 

Başkan Tutal; ’’pazaryerlerimize dışarıdan esnaf almama konusunda Milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız yanımızda oldu, güzel olan çalışmalarımızın arkasında durdular. İnşallah gerek ilçemizde gerekse ülke genelinde başka vakalar yaşanmadan bu tedbirlerde yetinebiliriz diye düşünüyorum.  Mecbur kalırsak tedbirleri biraz daha sıkılaştırırız ama şu an alınan tedbirler yeterli. Şu anda alınması gereken tedbirler alınıyor uyulması gereken kurallara hepimiz uymaya devam ediyoruz. İslam toplumlarında Ramazan ayında işler genelde rölantiye alınır. Ramazan ayı az hareket ettiğimiz bir ay olması dolayısı ile evde kalarak iyi bir şekilde değerlendirilebilir. Kurallars uyma noktasında dışarıya zorunlu çıkması gerekenler zaten çıkıyor. Ben Ramazan sonrasında rahatlama olacağına inanıyorum. Zorunlu olarak yapılması gereken işler var. Bir taraftan hayat devam ediyor. Korona virüsten kurtulmak isterken, hayatın devam ettiğini de unutmamak gerekir. Alınan kararlar Türkiye şartlarına uygun kararlar oldu. Sokağa çıkması gerekenler çıktı, evde kalması gerekenler ise  daha sabırlı olursa süreç tamamlanır. Seydişehir'de Evde Kal Sağlıklı Kal" dedi.

 

Geçmişte birilerinin  Hükümeti şehir hastaneleri niye yapılıyor diyerek eleştirdiğini kaydeden Başkan Tutal, şehir hastanelerinin neden ihtiyaç olduğu bu hastalıkla  ortaya çıkmış oldu. Şükürler olsun ki Hükümetimiz Amerika, İtalya gibi vatandaşlarını çaresiz bırakmadı. Herkese kucağını açtı tedavisini yaptı. Hatta bu ülkelere bile destek gönderdi. Şu an yaşanan süreç yabancı ülkelere göre çok iyi" dedi.

 

Biz Seydişehir’de yaşadığımız için bizi daha çok ilgilendiren konu ilçemiz diyen Tutal; "Bu güne kadar ilçemizde her hangi bir olumsuz vaka yok Buna şükretmemiz gerekiyor. Tabi Koronavirüs hastalığı çıktığı ilk günden itibaren biz ilçemizde tedbirler almaya başladık. Bunların bir kısmını biz genelgeler yayımlanmadan önce başlatmıştık. Yayınlanan genelgeler doğrultusunda tedbirler alıyoruz. Pazar yerinde, fırınlarda sıkı denetim, evde kalan vatandaşlara evlerinde hizmet, hijyen ve dezenfekte hizmetleri, sokak hayvanlarına getirilen hizmetler ve maske tedariki konusunda yapılan çalışmalarımız devam ediyor.

 

İlçeye dönük alınması gereken tedbirleri, uygulamaları Kaymakamlığımızla birlikte istişare ederek ilçe hıfzıssıhha kurul kararı ile uyguluyoruz diyen Başkan Tutal;"Türkiye genelinde ve  bölgede uygulanmayan birçok uygulamaları biz karar alarak uygulamaya başladık.  Bunun en önemlilerinden bir tanesi yardımlaşma çalışması idi. Kaymakamlık, Belediye, STK'lar ve Muhtarlarımızla  birlikte oluşturduğumuz bir yardım gurubu kurduk. Vefa Guruplarının kurulması noktasında gelen genelge öncesi biz çalışmamıza başlamıştık. İşten ayrılan ve işyerlerini kapatmak zorunda olan esnaflarımızın  ekonomik sıkıntıları gidermek amacıyla başlatılan bir çalışma idi. Çalışmamız devam ediyor. Yoğun bir ilgi var, arz ve talep noktasında. İnsanlar güçleri nispetinde buraya destek oluyorlar. İhtiyaçlı olan yaklaşık bin ailemize  gıda gönderildi, göndermeye devam ediyoruz. Bu ilçemizde  bir rahatlama oluşturdu. Bu anlamda Seydişehir ilkleri yaşadı. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Belediye imkanları ile yine biz ihtiyacı olanlara destek oluyoruz. Bir taraftan da  Büyükşehir Belediyemiz yardım kartları gönderdi. Bunları işyerlerini kapatan ve ekonomik durumu ciddi anlamda sıkıntılı olanlara dağıtıyoruz.

 

PAZAR YERLERİNE SIKI TEDBİR

Yabancı olan esnaflarımızın pazara girmemesiyle alakalı bir karar aldık. Bu hafta ile 3. haftamız, uygulamaya devam ediyoruz. Gerek Konya’dan, gerek diğer ilçelerden Seydişehir pazarımıza tezgah açan esnaf  arkadaşlarımızın bu süre içerisinde tezgah açmamasına yönelik bir karar aldık. Bu kararı ciddiyetle uyguluyoruz. Yayılmadaki en etkili mekanlardan birisi pazarlar, bir diğeri de marketlerdi. Biz bu kararla bir nebzede olsa bunu başardık, pazar yerlerimizi bu şekilde kontrol altına aldık. Genelgede yayımlanan sosyal mesafe, tezgah aralarının 3 metre açık tutulması, maske, eldiven kullanımı konusunda gerekli kuralları uyguladık.

 

FIRINLARDA DENETİM SIKLAŞTI

Fırınlarımızda vatandaşların ekmeklere elleri ile dokunmaması için ekmeklerimizin kese kağıdına konulmasını Konya bölgesinde ilk defa biz uyguladık.  Fakat kese kağıtlarının üretimi noktasında sıkıntı var bu nedenle bazı fırınlarımız kese kağıdı bulma noktasında sıkıntı yaşadıkları için hem kese kağıdı hem de poşet kullanıyorlar. Ekmeklerimizin satışı şu anda kese kağıdı ve poşette devam ediyor.

 

MASKE SIKINTIMIZ YOK!

 

Hastalığın yayılmasında en önemli etkenlerden bir tanesi de  yakın temas ve hijyen Bu anlamda eldiven ve maske önemli idi. Şu anda ülkemizde maske konusunda sıkıntı yok. İlk zamanlar biraz maske satışında sıkıntılar yaşandı. Fahiş fiyatlar çekildi. Cumhurbaşkanımızın maske satışını yasakladığı süreçten itibaren ciddi anlamda fiyatlar düştü.  2,5 lira olan maske fiyatları 75 kuruşa kadar fiyatları düştü.

Maske üretimi noktasında bir taraftan Konya Büyükşehir Belediyemiz Komek tarafından dikilen maskeler, bir taraftan ikili ilişkilere bağlı olarak tedarik ettiğimiz veya  parayla aldığımız maskelerimizde oldu. Sağ olsun esnaflarımızdan gönüllülük esasıyla  dikmek isteyenler aradı kumaşlarını biz verdik, dikimine devam ediyorlar. Maske sıkıntısı yaşamıyoruz.

 

SEYDİŞEHİR PIRIL PIRIL

 

İlçemizi sabunlu suyla yıkadık ve dezenfektesini sağladık. Virüsün ülkede görülmeye başladığı tarihten itibaren Büyükşehir Belediyemiz  ile birlikte camiler ve okullarımızın bir kısmını biz, bir kısmını da Konya Büyükşehir Belediyemiz ilaçlamıştı. İlk anlarda camiler ve okullarımız açıktı. Biz resmi ve özel kurumlarımızın  tamamını her hafta ilaçlamak suretiyle dezenfekte ediyoruz. Dezenfekte konusunda Pazara giren hemşehrilerimizin maskesiz girmemesini ve el dezenfektanı kullanmasını sağladık.

Vatandaşlarımızın  yoğun olduğu PTT, Sağlık Ocakları, Hastane  gibi yerlerde  eldiven ve maske gibi  atıkların bertarafı için ayrı ayrı olmak üzere ilçemizde 30 noktaya  geri dönüşüm kutuları yerleştirdik. Gelen talepler doğrultusunda yerleştirmeye de devam ediyoruz. Bu uygulamayla  geri dönüşümü sağlamış ve hastalığın bulaşma olasılığını ortadan kaldırmış oluyoruz. Oturma banklarımızı kaldırdık. Belediye hizmet binamızın  girişinde vatandaşlarımızın ateşölçer ile ateşleri kontrol ediliyor.

Bu konuda ekiplerimize büyük iş düşüyor. Hem esnafın  kontrolü, hem pazarın kontrolü hem de çalışma noktasında yoğun mesai harcıyorlar. Tabi insanlar evlerinde kalınca sokak hayvanlarımız da aç kalma riskiyle karşı karşıya kaldı. Bir taraftanda onların bakımıyla ilgili çalışmalar yapıyoruz.

 

EVİNİZDE KALIN EVİNİZE GETİRELİM

 

İnsanlar evlerinde kaldıkları süre içerisinde sıkılıyorlar. Tabi 65 yaş üstü ve  20 yaş  altı vatandaşlarımız sokağa çıkma yasağı nedeni ile daha çok sıkılıyor. 65 yaş üzeri hemşehrilerimizin ihtiyaçlarının karşılanması noktasında Vefa Destek Gurubu kurulmadan önce biz Seydişehir Belediyesi olarak 70 yaş üzeri yaşlılarımıza "Siz evinizde kalın Biz evinize getirelim" diye sosyal bir çalışma başlatmıştık. Sokağa çıkma yasağı 65 yaş sınırına çekilince bizde çalışmamıza bu şekilde devam etmeye başladık.Bir taraftan ekiplerimiz bir taraftan vefa destek gurupları 65 yaş üzeri hemşehrilerimizin  ihtiyaçları  gerek ekmek, gerek market alışverişlerini yaparak evlerine kadar ulaştırıyorlar. 

 

Belediyemize ait aşevimizde yemek pişiremeyecek  durumda olanlara  buradan yemek gönderiyorduk. Bu hastalık başladığında itibaren sayısı artırmak kaydıyla yemek gönderimi  devam ediyor. Ekonomik durumu iyi olmayan  ve yaş itibari ile yemek yapamayanların yemeklerini evlerine teslim ediyoruz.

 WhatsApp hattımız açık. Belediyemize başvuru yapanları  veya talep ve istekleri olanlara buradan cevap veriyoruz.

 

BELEDİYE SAHA ÇALIŞMALARIMIZ AKSAMADAN  DEVAM EDİYOR

 

Belediye olarak hizmet binamızda çalışan personelimizi esnek çalıştırıyoruz. Ancak dışarıda Fen İşleri ve arazideki ekiplerimiz çalışmaya devam ediyor. Kırsal ve merkez mahallelerimizde asfalt, parke serimi, yol açma, çevre düzenleme gibi konularda sahada 3 ekibimiz çalışıyor.  Yani biz Koronayla mücadele ederken sahadan da çekilmedik. Asfalt ekibimiz üretime başladı, serim çalışmalarına devam ediyor.

 

GENÇLERE KÜLTÜREL DESTEK

 

20 yaş altında olan gençlerimiz evde kalmaktan bunalıyorlar. Belediyemiz olarak bir proje daha başlatmıştık. Bu projede evde kalan ilkokul çocuklarımızın okuyabilmeleri için kitaplar belirledik. Belediyemiz web sitemizden müracaat eden yavrularımıza 23 Nisan hediyesi olarak dağıtacaktık. Sokağa çıkma yasağı olduğu için yasağın sona erdiği  Pazartesi günü kitaplarımızın  dağıtımını gerçekleştireceğiz. Bazılarını kendim dağıtacağım, bazılarını arkadaşlarımız dağıtacak. Gerek lise, gerek orta ve ilkokul öğrencilerimiz whatsApp hattamıza yazarak kitap istiyorlar. Bizde kitaplarını alarak kendilerini ziyaret ediyor evde kaldıkları süreçte yanlarında oluyoruz.

 

Genel itibari ile çalışmalarımız bu şekilde devam ediyor. 23 Nisan akşamı Belediye hoparlöründen İstiklal marşımızı yayınlandık. Saat 21.00’de Seydişehir olarak tek ses, tek  yürek olduk.  İstiklal Marşımızı hep birlikte evlerimizin  balkonlarından okuduk. Tüm hemşehrilerime  ayrı ayrı teşekkür ediyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.