Arb. Av. Ufuk GENÇ, İstanbul Tahkim Merkezi ile işbirliği protokolü imzaladı.

 

06 Temmuz 2020 10:04
Arb. Av. Ufuk GENÇ, İstanbul Tahkim Merkezi ile işbirliği protokolü imzaladı.

Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı resmi siciline kayıtlı olan Arabulucu Avukat Ufuk GENÇ, 24 Haziran 2020 tarihinde İstanbul Tekfen Tower Plazada gerçekleştirilen, İstanbul Tahkim Merkezi ( ISTAC ) ve Arabuluculuk Merkezleri arasındaki İş Birliği Protokolü Törenine katılarak, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan ÖZTATAR eşliğinde ISTAC Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya AKINCI ile Genç Arabuluculuk Merkezini temsilen  önemli anlaşmalardan birine imza atarak, şehrimizin isminin ticaret ve iş dünyasında yer alabilecek potansiyelde, aday yerleşim yerlerinden biri olduğunu göstererek, ulusal basında ses getiren bir anlaşmaya taraf olmuştur.

İmza törenine katılan Arb. Av. Ufuk GENÇ değerlendirmelerinde, Arabuluculuk yolunun, aylar hatta yıllarca süren dava yoluna göre daha hızlı sonuçlandığını; uyuşmazlığın birkaç hafta, birkaç gün ya da birkaç saat içinde tamamlandığını, uyuşmazlıkları kısa sürede çözerek tarafların gündelik yaşamlarına dönmelerini sağladığını, yargı yoluna göre daha ekonomik ve düşük maliyetli olduğunu dile getirdi.

  • Süreçle ilgili bilgi vermeye devam eden Arb. Av. Ufuk GENÇ, Arabuluculuğun sadece iş ve ticaret uyuşmazlıklarında değil, özellikle COVİD-19 salgının neden olduğu pandemi döneminde gündeme gelen kiracı-kiraya veren uyuşmazlıklarında, alacak-borç ilişkilerinde, aile bireyleri ve kardeşeler arasındaki miras uyuşmazlıklarında, mal rejimine ilişkin aile uyuşmazlıklarında, sigorta uyuşmazlıklarında, tüketici uyuşmazlıkları gibi tüm özel hukuk uyuşmazlıklarının tamamının çözümlenmesinde uygulanabileceğini ifade etmiştir
  •  

·Hakan Öztatar, ISTAC ile arabuluculuk merkezleri arasında atılan imzalarla başlayan iş birliğini değerlendirdi;

“2013 yılında başlayan arabuluculuk alanında 16.500 arabulucumuz, 200 de arabuluculuk merkezimiz var. ISTAC ilk aşamada Türkiye’nin her köşesinden 130 arabuluculuk kurumu ile iş birliği protokolü imzalamış oluyor.

Arabulucuda süre 8 haftadır, orada çözülemezse ISTAC’a geldiğinde 8 hafta + 3 aylık seri tahkim süreciyle 5 ayda çözüme gidilebilir. Bu yabancı yatırımcı için de çok önemlidir; Yabancı yatırımcı Türkiye’de hukuki ihtilafla karşılaştığında şimdi Med-Arb müessesesi var." dedi.

 

·"DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK"

İmza töreninde konuşan ISTAC Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı
"dünyaya örnek olacak bir proje… Ticari davalarda arabuluculuğun zorunlu olmasıyla birlikte ticari uyuşmazlıkların çözümünde yeni bir dönem başladı. Taraflar uyuşmazlıklarına çözüm için önce arabulucuya gidiyor, arabulucu nezdinde yaptıkları görüşmeler sonucunda uzlaşma sağlanamazsa, uyuşmazlık için bağlayıcı bir karar olmadığı için tekrar mahkemeye başvurmak gerekiyordu. Şimdi ise uzlaşma olmazsa mahkemeye gitmeksizin, uyuşmazlıklarını tahkim yoluyla ISTAC’ta çözebilecekler." dedi.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.