banner10

banner75

SEYDİŞEHİR REDİF TABURU KIŞLASI 1888’DE YENİDEN YAPILDI

 

18 Temmuz 2020 04:54
SEYDİŞEHİR REDİF TABURU KIŞLASI 1888’DE YENİDEN YAPILDI

İkinci Orduya bağlı Seydişehir Redif Taburu Askerlik Dairesi, Depo ve Cephanelik inşası için 1888’de Seydişehir halkı tarafından Yüz yirmi iki bin  yedi yüz otuz sekiz  kuruş, inşaat malzemelerinin nakliyesi için de otuz altı bin yüz yetmiş beş kuruş olmak üzere  toplamda  Yüz elli sekiz bin dokuz yüz on üç kuruş yardım yapıldığı ortaya çıktı.

Konuyla ilgili olarak Tarihçi Ercan Arslan şu açıklamalarda bulundu: “Seydişehir Redif Taburu Sultan II.Mahmud döneminde oluşturulmuş ve ilk kışla binası 1834 (Hicri 1250) yılında yapılmıştı. Tabur’un Osmanlı’nın önemli askeri operasyonlarında görev aldığını arşiv kayıtlarından biliyoruz. Ancak mevcut bina  zaman içerisinde tahrip olup  ihtiyaca cevap veremez hale gelince yeni bina yapımı için Seydişehirlilerin yardımına müracaat edilmişti. Bu talebe Seydişehir’in yardımsever halkı olumlu yaklaşmış, kışlanın inşaat masrafları ve malzeme nakli için Yüz elli sekiz bin dokuz yüz on üç kuruş yardım yapılmıştı. Böylece devletin üzerindeki yük kısmen hafiflemiştir. Yardım yapan kişiler içerisinde fevkalade gayreti, katkısı ve mesaisi görülen yedi kişi dikkat çekmektedir. Tabur kışlasının inşaatı bitince bu yedi kişinin taltif edilmesi Sadaret makamına iletilmiştir. Böylece 7 Temmuz 1888 (27 Şevval 1305) tarihinde çeşitli rütbe ve nişanlarla ödüllendirilen Seydişehirli isimler şunlardır: Seydişehir Kudema-yı Eşraf ve Hanedandan ve Mahkeme-i Bidayet azasından  Rıza Efendi Rütbe-i Salise ile, Müderrisînden Mekremetli Hüseyin Efendi Şeyhülislamlık Makamının görüşü alınarak Müderrislik Rüusu ile, Tüccarlardan  Seydişehir’de yerleşmiş Silleli  Ömer Efendi Rütbe-i Rabia ile, Bandırma Belediye Kalfası olup Seydişehir Askeri Depo İnşaatı Mimarlığını yapan  Nikolaki  Efendi  Beşinci Mecîdi Nişanıyla, Seydişehir Eşrafından Bozkır Kazası Mal Müdürü  Sadık Efendi   Rütbe-i Salise ile, Seydişehir Eşrafzadesinden Depo İane ve Mesarif  Azasından  Hacı Salih Efendi Rütbe-i Rabia ile, Silleli olup Seydişehir’de yerleşmiş olan Tüccar Hacı Yordanaki Efendi ise Rütbe-i Rabia ile  ödüllendirilmişlerdir (BOA. İ.DH.1091,85617). Rabia rütbesi Yüzbaşı’ya, Salise rütbesi ise Binbaşı’ya denk gelen mülki bir rütbedir.

Tarihçi Arslan devam ederek; “Osmanlı Devleti’nin 19.yüzyılının son çeyreğinde sağlıktan-ekonomiye, ulaşımdan-eğitime ve askeriyeye kadar pek çok alanda değişim ve modernizasyon görülmekteydi. Devletin rejim değişikliği tecrübesini yaşadığı bir dönemde içte ve dışta  önemli siyasi gelişmeler görülmekteydi. Böyle bir dönemde yenilenmesi icap eden İkinci Orduya bağlı Seydişehir Redif Taburu eskiyen binası, depo ve cephanelik inşası için Seydişehirliler her zaman olduğu gibi desteklerini esirgememişlerdir. Öyle ki yardım yapanlar içerisinde azınlık vatandaşlarımızdan Mimar Nikolaki Efendi ve Tüccar Hacı Yordanaki Efendi de dikkat çekicidir. Azınlıklar da bu askeri binanın yapımına destek olmuşlardır. 1888 yılında yapımı tamamlanan binanın resmi açılışı 34.Osmanlı Padişahı II.Abdülhamid’in 46.yaş günü olan 22 Eylül 1888 tarihine denk getirilerek yapılmıştır. Üstün yardım ve gayreti görülen yedi kişi  de bu törende ödüllendirilmişlerdir. Bu gün Seydişehir Redif Taburunun ilk kışla binasından geriye yalnızca Muallimhane Camiinin güney duvarı dış cephesinde bulunan dört satırlık mermer inşa kitabesi kalmıştır. 1888’de yapılan yeni binadan ise mevcut bir şey bulunmamaktadır. Bu bina Milli Mücadele yıllarında eşkıya baskınına  ve yağmaya maruz kalmış, Seydişehir’in yakın tarihindeki önemli hadiselere tanıklık etmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar kullanılmaya devam edildiği anlaşılan Seydişehir Redif Taburu Binası  maalesef zaman içinde yıktırılarak ortadan kaldırılmıştır” dedi.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.