banner10

banner75

Genç Arabuluculuk Merkezi Anonim Şirketi kuruldu.

Şehrimizde Genç Arabuluculuk Merkezi Anonim Şirketi kurulmuştur. 

25 Ağustos 2020 05:51
Genç Arabuluculuk Merkezi Anonim Şirketi kuruldu.

Yönetim Kurulu Başkanı Arb. Av. Ufuk Genç,  profesyonel bir ekiple yola çıkıldığını, şirket  yönetim kurulunun alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerini benimseyen ve tüm uyuşmazlıkları öncelikle alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri ile çözmeyi tercih eden Arabulucu Avukat Zehra Yılmaz, Arabulucu Avukat Ayşe Gülnar, Avukat Cansu Koyuncu, Avukat İsa Koca, Avukat Hikmet Balcı, Avukat Osman Kerpiç ve Avukat Mustafa  GÜLNAR isimli ortaklardan oluştuğunu ifade etmiştir. Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Genç, arabuluculuğun ahilik geleneğinde yer aldığını belirterek, Arabuluculuğun sadece iş, ticaret ve tüketici uyuşmazlıklarında değil, özellikle COVİD-19 salgının neden olduğu pandemi döneminde gündeme gelen kiracı-kiraya veren uyuşmazlıklarında, alacak-borç ilişkilerinde, aile bireyleri ve kardeşeler arasındaki miras uyuşmazlıklarında, mal rejimine ilişkin aile uyuşmazlıklarında, sigorta uyuşmazlıkları gibi tüm özel hukuk uyuşmazlıklarının tamamının çözümlenmesinde uygulanabileceğini ifade etmiştir.

Sözlerine devam eden Genç, Arabulucuk sisteminin faydalarını özetledi :
Aylar, hatta yıllarca süren dava yoluna göre daha hızlıdır ve birkaç gün ya da birkaç hafta içinde tamamlanır. Uyuşmazlıkları kısa sürede çözerek tarafların gündelik yaşamlarına dönmelerini sağlar.
Yargı yoluna göre daha ekonomik ve düşük maliyetlidir.
Uyuşmazlıklar daha az masrafla ve daha hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulur
Taraflar, uyuşmazlık çözüm sürecine doğrudan doğruya katılırlar ve özellikle sonucun elde edilmesinde egemendir.
Uyuşmazlık çözüm sürecinde gizlilik ilkesi geçerli olduğu için, taraflar incinmeden ve aralarındaki ilişkiler zarar görmeden gelecekte ilişkilerine devam edebilirler.
Tarafların haklılığından ziyade aralarındaki menfaatler dengesinin tekrar kurulması gözetilir; bir başka ifadeyle, geçmişi değil geleceği gözeten bir anlayış arabuluculuğa hakimdir.
Arabuluculuk, taraflara mahkemede elde edilemeyecek fırsatlar sunar; iletişim sorunlarının giderilerek, problemlerin konuşulması ve üzerinde anlaşılabilecek alanların ortaya çıkarılması için olanak sağlar.
Arabuluculukta süreç tarafların istekleri doğrultusunda ilerler.
Arabuluculukta sonucun içeriği taraflarca belirlenir.
Arabuluculukta ortak menfaat göz önüne alınır. (Yargılamada iyi ve kötü, haklı ve haksız aranır.)
Arabuluculukta gizlilik, mahkemede aleniyet esastır.

 

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.