banner79

Valilikten gecikmiş pandemi kararları

İl genel kararında valilik tarafından İl Hıffıssıhha Kurulu Kararı’yla tüm toplu organizasyonların tümüne yasak getirildi 

02 Eylul 2020 12:44
Valilikten gecikmiş pandemi kararları

Korona virüs tedbirleri çerçevesinde getirilen yasaklarla kafe ,restorant , lokanta ve çay bahçesi gibi işletmelerde ikramlı veya ikramsız düğün sünnet düğünü , nikah çetnevir  , doğum günü gibi organizasyonlar yapılamayacak.

Ayrıca toplu olarak yapılacak olan doğum günü partileri vb. kutlamalar , hasta ziyaretleri ,mevlüt programları , aile ve akraba toplantıları , okul gezileri , kamu kurum ve kuruluşları ile dernek ,oda ,külüp vatandaşlardan tarafından düzenlenecek olan her türlü sosyal içerikli kahvaltı ve yemek etkinlikleri, tanışma ve kaynaşma programları  , kermes etkinlikleri gibi kalabalık oluşturan bütün organizasyonlar ikinci bir emre kadar yapılmasına yasak getirildi.

Umumi Hıfzısıhha kanunu 282 . maddesi gereğince idari para cezası verilmesine aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeler gereğince işlem yapılmasına konusu şuç teşkil eden davranışlara ilişkin türk ceza kanunun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verildi.

 

01.09.2020 Tarihli 96 Nolu Konya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararı

T.C. KONYA İLİ İL HIFZISSIHHA KURULU KARAR TARİHİ : 01.09.2020 KARAR NO : 96 Bilindiği üzere Koranavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmektedir. Bu çerçevede; İlimizde yapılan değerlendirmeler neticesinde içerisinde bulunulan süreçte koronavirüs salgınının kontrol altında tutulması ve yayılımının durdurulması amacıyla, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca; Gelinen aşamada İlimiz genelinde; Toplu olarak yapılacak olan doğum günü partileri vb. gibi kutlamalar, hasta ziyaretleri, mevlit programları, aile ve akraba toplantıları, gün gezmeleri, okul gezileri, kamu kurum ve kuruluşları ile dernek, oda, kulüp ve vatandaşlar tarafından düzenlenecek olan her türlü sosyal içerikli kahvaltı ve yemek etkinlikleri, tanışma ve kaynaşma programları, kermes etkinlikleri gibi kalabalık oluşumuna sebebiyet verecek bütün organizasyonların yasaklanmasına, Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.