banner10

banner75

"ATATÜRK, ANITKABİR, KEMALİZM, MOHİZ KOHEN"

Hakkı Balcı Köşe yazısı 

03 Eylul 2020 06:39
"ATATÜRK, ANITKABİR, KEMALİZM, MOHİZ KOHEN"

Geçtiğimiz gün  Anıtkabir’de atılan sloganların hesabını, mesaj kutularımdan kinayeli bir biçimde Seydişehir’de bana soran, Atatürk’ü seven ya da kendisini Kemalist olarak ifade eden okurlarım var. 

Defalarca izah ettim tekrar edeyim. Öncelikle belirteyim Atatürk beni imtihan edeceğiniz bir araç olamaz. 

Net olarak ifade edeyim...
Anıt kabirde slogan atılması doğru değil çünkü; 9 Nisan 1982'de yürürlüğe giren yönetmelikle birlikte Anıtkabir'de, Atatürk'e saygı amacı dışındaki her türlü tören, gösteri ve yürüyüş yapılması yasaklanmıştır. 

Buna rağmen defalarca miting benzeri toplanmalar ve amacı dışında sloganlar atılmıştır. En bilinenlerindeni ise; 2007 nisanında Üniversite rektörleri ve öğretim üyelerinin cübbeleriyle katıldığı yürüyüşte, sık sık “Kasımpaşa imamı kaça sattın vatanı”, “Türkiye laiktir laik kalacak”, "Türkiye senden utanıyor" şeklinde atılan sloganları.

Bir kötü diğer kötüye meşruiyet kazandırmaz ama durum böyledir. Bu Newton’un etki-tepki yasası gibi bir şey.

Gelelim Atatürk’ü sev, Kemalist ol dayatmalarına. 

Defalarca izah ettim tekrar izah edeyim. Ama bu kez aynı dertten muzdarip bir dostumun beyanlarıyla harmanlayarak.

“Beyler ben bu aptal anlamsız  Atatürk çekişmesinin  bir tarafında değilim ve olmak zorunda değilim. Sevenlerin ya da sevmeyenlerin kalıbına girmek zorunda da değilim. Sevip sevmediğimi ifade etmek zorunda da değilim. Ama ben sevenleri de sevmeyenleri de sevmek zorundayım. Çünkü bu hayatta her sevdiğimin sevdiğini sevmiyorum ya da her sevdiğimi, sevdiklerimin de sevmesini beklemiyorum.”

Bu ülkenin 1924-1941 Yılları arasında aralıksız bu görevde bulunmuş ilk diyanet işleri başkanı Mehmet Rıfat Börekçi’nin bir Haham bir yahudi olduğunu göz önünde bulundurursak,

Son iki yüz yılda ülkemizi doğusuyla, batısıyla, Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Acemiyle, 7’den 70’e anlamsız kavgalara sürükleyen, toplumsal ahlaki çöküntüleri azdıran kirli, karanlık unsurların varlığına kimse hayır diyemez. Gardımı da buna göre alırım.

O karanlık isimlerden biri, Yahudi kökenli Moiz Kohen’dir. Başlangıçta, osmalıcı, sonra Türkçülük akımının savunucusu olan cumhuriyetin ilanından sonrada 624 yılı yok sayan, Kemalizm akımının temel taşlarını oluşturan Munis Tekinalp mahlas isimli siyonistin bizi tefrikalara ayıran Kemalizmini ve bugünkü Kemalist anlayışı da red ederim.

“Ben inkılapların bir kısmını da sevmiyorum. Sevmek zorunda da değilim ama hepimizin ortak bir geleceği var , birbirlerimizin inandığı değerlere saygı duyarak ortak bir zeminde buluşabileceğimize inanıyorum.

Emin olun bedeli ağır , uzun bir süreç olsa da , bukalemun gibi bir toplum meydana çıkarmadan, çok saygın ve özgür bir millet olmayı başarabiliriz.

- Atatürk tıpkı Alparslan gibi ortak tarihimizin bir gerçeğidir ... Atatürk’ü ve izlerini silmeye çalışanlar, Fatih’i silmeye çalışanlar ile aynı yanılgı içersindedir ... 
- Atatürk’ü ve cumhuriyeti yok edip , Osmanlı’yı geri getiremezsiniz 
- Mezhepleri yok edip müslümanları birleştiremezsiniz 
- Kürtçeyi yok sayıp , Kürtlerle ortak bir geleceğe yürüyemezsiniz 
- İlahi dinleri birleştirip, medeniyetler çatışmasını bitiremezsiniz.
- Farklı yaradılışa sahip kadın ve erkeği eşit sayıp, aile saadeti getiremezsiniz.
- Kainat düzeni zıtların-farklılıkların varlığı ile kurulmuştur,  yok ederek değil yaşatarak düzeni sağlayabilirsiniz. 
- Akla, vicdana, fıtrata uygun olan senden farklı olanı savaşarak yok etmek değil , farklı olanın farkına saygı duyarak , onu olduğu gibi kabullenip sevmektir! Konuşmak , sevmek, kabullenmek , ortak bir zeminde buluşup uzlaşmak , barışmak  
- savaşmak dan ,nefret etmekten , küfretmekten daha kolay daha güzel değil mi ?

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.