banner10

banner75

Kalaycı “ Seydişehir gibi ilçeler sanayide teşvik kapsamına alınmalı”

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı içerisinde Seydişehir’inde olduğu Konya’nın bazı ilçelerinin yatırım ve teşvik sisteminin alınmasını gündeme getirdi. 

18 Kasım 2020 02:31
Kalaycı “ Seydişehir gibi ilçeler sanayide teşvik kapsamına alınmalı”

Daha önceki yatırım ve teşvik sisteminde çok küçük ilçeler faydalanabiliyor. Seydişehir gibi OSB ‘si olan  Ereğli , Akşehir Beyşehir ve Seydişehir gibi ilçeler faydalanamıyor.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa KALAYCI, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2021 yılı Bütçesinin, Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmeleri esnasında “Yatırım Teşvik Sistemi, Bölge Kalkınma İdareleri, Kalkınma Ajansları ve Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi” konularını gündeme getirerek 2012 yılında uygulama konulan yatırım teşvik sistemi yapılan son düzenlemeyle  53 ilde daha az gelişmiş 263 ilçeyi kapsamaktaydı.

İlçe bazlı yeni sistemde belirlenmiş ilçelerde yapılan yatırımlar bir alt bölge teşvikinden, OSB’lerinde yapılan yatırımlar ise iki alt bölge teşvikinden faydalanabilecektir. Uygulama2021 yılında başlayacaktır. MHP olarak ilçe bazlı yeni sistemi destekliyoruz, ancak ilçeler arasındaki bazı eşitsizlik ve çelişkilerin mutlaka giderilmesi gerekmektedir” dedi.

Milletvekili Kalaycı : “Konya’nın yeni sisteme göre 19 ilçesi bir alt bölge teşvikinden yararlanacaktır. SEGE 2017araştırmasına göre gelişmişlik düzeyi bakımından Konya’nın 1 ilçesi 1’inci, 3 ilçesi 2’nci, 8ilçesi 3’üncü, 12 ilçesi 4’üncü, 7 ilçesi de 5’inci kademede yer almaktadır. İlçelerin bulundukları kademeye göre ilgili bölgesel teşviklerden yararlandırılması daha adaletli olacaktır. Ereğli, Akşehir, Beyşehir, Seydişehir gibi ilçelerimizin gelişme potansiyeli yüksektir. Gelişme potansiyeli yüksek olan ilçelerin bu durumu mutlaka dikkate alınmalıdır. Akören ilçemizin sosyoekonomik gelişmişlik düzeyi bakımından Konya merkez ilçeleriyle aynı bölgede değerlendirilmesinin anlaşılır hiçbir tarafı yoktur, ya bir atlama ya da değişkenlerin hesabında bir hata olduğunu düşünüyoruz . Akören merkez ve mahallelerinin yerinde görülmesi hâlinde bu durum daha net olarak anlaşılacaktır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.