banner10

banner75

TUTAL “KADINLAR TOPLUMUN TEMEL TAŞLARIDIR’’

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle mesaj yayınladı. 

25 Kasım 2020 03:47
TUTAL “KADINLAR TOPLUMUN TEMEL TAŞLARIDIR’’

Başkan Tutal, Kadına yönelik şiddete karşı hep birlikte mücadele ederek, bu sorunun üstesinden gelineceğini kaydetti.

Kadınların varlığını ve itibarı korumanın insanlık görevi olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal; Tarihten bu yana günümüze gelen ve son yıllarda artarak devam eden bu sorun, günümüzde insanlığın kanayan bir yarası olmaya devam etmektedir. Kadına yönelik şiddet, her gün dünyanın her tarafında yaşanılan bir sorun haline gelmektedir.

Millet olarak inandığımız değerlerimizde ve İslam dinimizde kadın her zaman muhterem ve onurlu bir yere sahiptir. Kadınlar toplumların temel taşlarıdır. Bir aileyi, bir şehri ve bir ülkeyi ayakta tutan kadınlarımızdır.  Kadına yönelik şiddetin bizim dünyamızda hiçbir gerekçesi ve yeri yoktur. Kadına şiddet konusunda hepimiz duyarlı olmalıyız. Peygamber efendimiz, yaşadığı dönemde kadınların haklarını gözetmiş, “Sizin en hayırlınız, kadınlara iyi davrananınızdır” buyurmuştur. Bir başka hadiste ise “ Kadınlarınız Allah’ın size birer emanetidir. Onlara yaptığınız muamele hususunda nasıl hesap vereceksiniz “ buyurmuştur.

Bizler de Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in güzel ahlakını rehber edinmeliyiz, kadın ve erkeğin et ile tırnak gibi birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğunu benimsemeliyiz.

Kadın ve Erkek bir elmanın iki yarısı gibidir. Kadını ve Erkeği karşı karşıya getirmeye çalışanlar, aile, uyum, ahenk gibi kavramlarında içini boşaltanlardır. Erkeğin karşıtı kadın, kadının karşıtı erkek değildir. Bunlar birbirlerinin zevceleri ve tamamlayanlarıdır.

Kadın demek, fedakarlık, vefa, samimiyet, yeri geldiğinde, çile demektir. Bizleri bugünlere getiren annelerimiz, mutluluğumuzun teminatıdır.  Eşlerimizi, kız kardeşlerimizi, evlatlarımızı fiziksel, psikolojik, sözlü baskılara maruz bırakanlar, insanlık suçu işlemektedirler. Dili, dini, rengi, ırkı ne olursa olsun kadına şiddet bir insanlık suçudur. Kadına şiddetin olduğu bir yerde medeniyetten söz edilemez, kadına şiddet insanlığa hakarettir. Türk kadını dün cephelerde vatan savunmasında en ön safta yer alıp cansiperane mücadele ettiği gibi, iş hayatındaki başarılarıyla yarınımızı da şekillendirmektedir. Türk kadını her daim gururumuz olacaktır.

Kadına yönelik şiddetle mücadelede, alınacak diğer tedbirlerle birlikte, çözüm için; toplumun bütün fertlerinde sevgi, şefkat ve merhamet duygularının güçlenmesi ve hakim hale gelmesine ihtiyaç vardır. Diğer taraftan, anlayış ve idrak kültürünün geliştirilmesi de çözüme yönelik olarak anahtar bir rol oynayacaktır. Bu doğrultuda gerçekleştireceğimiz toplumsal bir seferberlik süreci, kadınlarımızın ve bütün toplumun geleceği açısından büyük önem taşımaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle; 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününün kadınlara karşı şiddetin son bulmasına vesile olmasını temenni ediyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.