banner79

İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANININ BASIN AÇIKLAMASINA SEYDİŞEHİR BELEDİYESİNDEN AÇIKLAMA

 

08 Aralık 2020 20:58
İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANININ BASIN AÇIKLAMASINA SEYDİŞEHİR BELEDİYESİNDEN AÇIKLAMA

İYİ Parti İlçe Başkanlığı  teşkilat binasında  08.12.2020 günü ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir araya gelerek yapmış olduğu İlgili basın açıklamasında “Geçmişte 13 parsel arsayı tek kalem tek fiyat ile adrese teslim ihale eden Seydişehir belediyesi ne hikmetse satıştan sonra 13 parselin birleştirilerek %30 daha fazla daire yapılmasına göz yummuştur.” ifadesi yer almaktadır. Bu asılsız ve hukuki mesnetten yoksun iddianın belediyemizce kabulü mümkün değildir. Şöyle ki;
Öncelikle belirtmek gerekirse 13 parsel değil 12 parsel, üç parça olarak 31.10.2016 tarihinde Devlet İhale Kanununun 45’inci maddesine istinaden açık artırma ihale usulü ile satışa çıkarılmıştır. 
Birinci ihalede 3 adet parsel satışa çıkarılmış olup, muammen bedeli 235.950,00 TL iken 21 katılımcının ihaleye iştirak etmesi ve birbirleri ile yarışması neticesinde 785.000,00 TL’ye satış gerçekleşmiştir.
İkinci ihalede 3 adet parsel satışa çıkarılmış olup, muammen bedeli 274.400,00 TL iken 21 katılımcının ihaleye iştirak etmesi ve birbirleri ile yarışması neticesinde 760.000,00 TL’ye satış gerçekleşmiştir.
Üçüncü ihalede 6 adet parsel satışa çıkarılmış olup, muammen bedeli 641.800,00 TL iken 21 katılımcının ihaleye iştirak etmesi ve birbirleri ile yarışması neticesinde 1.610.000,00 TL’ye satış gerçekleşmiştir.  
Yapılan üç ihale sonucunda toplam muammen bedeli 1.152.000,00 TL olan 12 parsel, ihale katılımcılarının birbirleri ile yarışması neticesinde muammen bedelin yaklaşık üç katı fiyatına 3.155.000,00 TL’ye satılmıştır. Satılan parseller üzerine toplu konut yapılması için rutin olan tevhit işlemi yapılması zorunluluk olup, iddianın aksine % 30 daha fazla daire yapılması söz konusu değildir. Zira tevhit işlemi öncesi ve tevhit işlemi sonrası arsanın emsal değerinde herhangi bir değişiklik meydana getirilmemiştir. Hatta tüm bu işlemler kamu yararına olacak şekilde tesis edilmiş ve (3.155.000 - 1.152.000 = 2.003.000 TL) kamu yarı sağlanmıştır. 
21 katılımcının iştirak ettiği ihalelerin ve muammen bedelin yaklaşık üç katına satılan parsellerin tek kalem ve tek fiyat ile adrese teslim ihale edildiği iddiasını kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.
Yine basın açıklamasında “Halkın arasında dedikodusu ayyuka çıkan makine parkı hurdalarının el altından satılması ört bas edilmiştir.” İfadesi yer almakta olup, bu asılsız ve hukuki mesnetten yoksun iddianın tarafımızca kabulü mümkün değildir.
Zira iddia edilen hurdalara ilişkin olarak 07.01.2020 tarih ve 2020/01-13 sayılı meclis kararı alınmış ve makine parkında bulunan hurdaların satışının yapılması için belediye encümenine yetki verilmiştir. Belediye encümeni tarafından 30.03.2020 tarihinde hurda ihalesi yapılmış ve bu ihale sonucunda hurdalar satılmaya başlanmıştır.
Basın açıklamasında “Bir belediye çalışanı AKP ilçe teşkilatı iç çekişmelerde kullanılmış kumpas ile bir kadının kişilik hakları ve siyasi kariyeri ile oynanmak istenmiş, bundan ceza almış ve ceza evine hükümlü olarak girmesine rağmen yasalara aykırı bir biçimde sigortası ve maaşı ödenmiştir.” şeklinde yine asılsız bir iddia ortaya atılmış olup, bu iddianın da belediyemizce kabulü mümkün değildir. Şöyle ki;
Bu konu ile ilgili olarak bir başka siyasi parti ilçe teşkilatı tarafından suç duyurusunda bulunulmuş ve konu ile ilgili inceleme yapmak üzere valilik tarafından muhakkik görevlendirilmiştir. Muhakkik tarafından yapılan inceleme neticesinde belediyemizce tesis edilen işlemlerde herhangi bir hukuka aykırılığın olmadığı tespit edilmiştir. Yine konu ile ilgili olarak Seydişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 17/06/2020 tarih ve 2019/2423 Soruşturma 2020/669 Karar sayılı İşlem Yapılmasına Yer Olmadığına ve Kovuşturmaya Yer Olmadığına karar verilmiştir. Bu karara karşı da ilçe örgütü itiraz edilmiş ve Seydişehir Sulh Ceza Hakimliğinin 2020/951 D.İş sayılı dosyası ile itiraz kesin olarak reddedilmiştir. Konu ile ilgili kısa bir açıklama yapmak gerekirse adı geçen personel izin süresinde iken cezaevine girmiş ve izin süresi bitiminde iş akdine son verilmiştir. 
Son olarak Belediyemizde İmar Müdür Vekili olarak görev yapan personel ile ilgili iddialar da asılsızdır. Zira İmar Müdür vekili olarak görev yapan personelimiz 2014 yılında değil 2016 yılında işe başlamıştır. 2016 yılında işe başladığı dönemde hakkında güvenlik soruşturmasına esas olmak üzere Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünün 0999-2016-000050649569/16 sayı ve 17/08/2016 tarihli sabıka kaydı alınmış ve sabıka kaydında herhangi bir mahkumiyet kararı bulunmamaktadır. Nitekim ilgili personelin şuan dahi sabıkasında herhangi bir mahkumiyet kararı bulunmamaktadır.
Kaldı ki, bu konular defaten farklı gruplarca belediyemizi yıpratmak amacıyla dile getirilmiş olup, asılsız suçlamaların hukuk nezdinde hiçbir karşılığı olmadığı yukarıdaki açıklamalarımızdan da açıkça ortaya çıkmaktadır. Toplumu ayrıştırmaya yönelik bu tip provakatif söylemlerin AK Partiyi ve belediyemizi yıpratmayacağını aksine bu tür asılsız iddia ve siyasi saldırıların halkın nezdinde partimize olan teveccühü artırdığı ortadadır. Siyasi nedenlerle yapılan bu tür girişimler, aziz milletimizin sağduyusunda karşılık bulmayacaktır. AK parti ülkemizin gelişmesi için gece gündüz gayret gösterenlerin partisidir. 18 yıllık iktidarında yüzlerce örnek mevcuttur. 
Siyaset kurumu ilkeler üzerine inşa edilmesi gereken bir yapı olup, karalama, asılsız iddialar, algı operasyonları ve değersizleştirme kampanyaları ile hiçbir yere varılamaz. Milletimiz bize bu makamları emanet etmiş ve bize inanmıştır. Biz de bu emaneti namusumuz bildiğimiz için hemşehrilerimiz ikinci kez bu emaneti bize tevdii etmiştir. 
Siyasette varlık bulmak; çalışmak, proje geliştirmek, dert sahibi olmak ve dedikodudan uzak samimi bir dil geliştirmekle mümkündür. Yapıcı eleştirilere her zaman açık olmak ile birlikte ayrıştırıcı, provakatif ve mesnetsiz iddialarında hiçbir karşılığının olmadığı milletimizce de takdir edilmektedir.
İlçemizde birlik ve beraberlik içerisinde ortak paydamız “Seydişehir” için çalışıyoruz. Dönemimizde ilçemize kazandırdıklarımız ortadadır. Siyasi dil bir sorumluluk ve vebal gerektirir. Delilsiz, belgesiz, sorumluluktan uzak siyasi şovların ne bir meşruiyeti ne de ilçemizin kalkınmasına herhangi bir faydası söz konusu olamaz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.