banner79

MEHMET TUTAL'LA ÖZEL RÖPORTAJ

Hakkı Balcı Özel Röportaj 

20 Aralık 2020 22:28
MEHMET TUTAL'LA ÖZEL RÖPORTAJ

RÖPORTAJ: Belediye Başkanı Mehmet TUTAL

KONU : İÇME SUYU

Gün geçmesin ki bir dost, bir vatandaşla şehrin içme suyu meselesini konuşmayalım. Doğaldır da; tarihi boyunca kaynak sularından kana kana su içtik. Kuğulu içeri kışla dışında hangi kaynaktan gelirse gelsin yavan gelir ağzımıza. son günlerde sosyal medya ve basının da gündeminde. Açıklık getirme adına Belediye Başkanı Mehmet Tutal’dan görüşme talep ettim. Ben sordum o cevapladı.

SORU :Sayın başkanım en sondan başlayalım. son günlerde sularımız neden bulanık?

CEVAP: Yeraltı sularının azalması ve yağmur sularına bağlı bir bulanıklıktır.

SORU : Seydişehir’in su tüketimi ne kadardır? Kuğulu ve Çal tepesi kaynaklarından hangi oranlarda su temin edilmektedir? İçme suyu sıkıntımız var mıdır?

CEVAP: Ortalama 240 lt/sn’dir. Yarısı Kuğulu’dan diğer yarısı da Çal tepesinden temin edilir. Bu yıl kurak geçmesine rağmen iki kaynaktan elde edilen suyu miktar olarak yeterlidir

SORU : Çal Tepesinden temin edilen suyun Kuğulu suyundan farkı nedir?

CEVAP: Çal Tepesinden elde ettiğimiz suyun sürekli tahlillerini yaptırıyoruz. İçilebilir bir su olduğu şeklinde rapor alıyoruz ancak sertlik derecesi ve kireç oranı yüksek bir su. Kuğulu suyu ise malumunuz.

SORU : Kuğulu, İçeri kışla ve Beldibi bölgesinde yeni kaynak arayışlarınız var mı? Yoksa neden?

CEVAP: İçeri kışla bölesi kuruluş yıllarında tamamı ile Bakanlar kurullu kararı ile Fabrikaya devredilmiş. Tesis yetkilileri ile görüşmelerimiz oluyor fakat zannedildiği gibi o bölgede de ilçemize yetecek potansiyelde yeraltı suyu yok. Alüminyum tesislerinin kullandığı su miktarı 25 lt/sn dir. Bölgenin potansiyeli de bu kadardır. Şayet yetecek miktar da su potansiyeli olsa görüşmelerle bu suyun fazlasını ilçemize aktarmak için çaba sarf ederiz. Kaldı ki bölgede yapacağımız bir kuyu çalışması diğer kaynaklarında kaybolmasına sebep olacak özellikte.

SORU : Bu bölgenin dışında yeni kaynak arayışlarınız var mı?

CEVAP: Elbette var. Boş durmuyoruz. Halkımıza daha nitelikli içme suyu kazandırmak için, bütün alternatifleri değerlendirmeye çalışıyoruz.

- İncesu’da yaptığımız araştırma da yeterli su olmadığı tespit edildi.

- Tol kuyularından çıkan suların acı olduğu tespit edildi.

- Yaylacık köyünde 25 lt/sn’lik su potansiyeli var ancak yeterli ve rantabl olmadığına karar verildi.

- Ketenli’den gelen ırmak suyunu değerlendirmeye aldık. Görüldü ki o suya, Ketenli, Dikilitaş, çat, köylerinin atık suları karışıyor.

- Kızılca köyünde araştırma yaptık oradaki suyun sertlik derecesi de 27 düzeyinde.

- Gevrekli, yaylacık dikilitaş bölesinde yapılan araştırmada yeraltı sularının bölgeye yetecek miktarda olduğunu gördük

SORU : Başkanım mutlaka değineceksiniz ama Bostandere kasabasında önceki yıllarda içme suyu çalışması yapıldı. Bildiğim kadarı ile de içile bilirliği ve potansiyeli açısından en güzel su. Bu su niçin Seydişehir’e getirilmiyor. Bunun sebebi nedir? Bostandere sakinlerinden bir kısmının buna karşı çıktığı şeklinde duyumlarımız var. Bu doğrumu dur? Haklılık payları var mıdır?

CEVAP: Evet, Bostandere yani kendi mahallemde ki suya da değinecektim. Görüşmelerimiz var. Ben karşılıklı mutabakat ve iyi niyet ölçülerinde hareket ediyorum. Bölgede DSİ tarafından açılan kuyular sulama amaçlıdır. Mahalle sakinlerinin tereddüdü yeni açılacak kuyuların mevcut suyu kaybetme ihtimali üzerindedir. Endişeleri bu yöndedir. Yoksa amaçları suyu vermemek değildir.

50 milyon TL tutarında ki Gevrekli-Bostandere sulama göleti projesi tamamlandı. 2021 yılı içerisinde ihalesine çıkılacak. Bu proje ile Bostandere arazisinin tamamı, Gevrekli arazisinin bir kısmı sulanır hale gelecek. Aynı yıl içerisinde hiç kimseyi ve bölgeyi mağduriyete uğratmadan Bostandere suyunu Seydişehir’e getirmek için çalışmalar yapacağız.

SORU : Projenin gecikmesi ve diğer yıllara taşması halinde bir önleminiz, alternatif bir projeniz var mı?

CEVAP: Görüşmelerimiz devam ediyor. Olmayacak inşallah ama şayet olursa; gecikme durumunda. Bostandere’nin ihtiyacını göz önünde bulundurarak mağduriyete uğratmadan bölgedeki kaynaklardan ihtiyacımız kadar su almayı, aldığımız kadar suyun bostandere halkına bedelsiz vererek çözüme kavuşturmayı hedefliyoruz. Ayrıca KOSKİ Genel Müdürlüğü Bostandere Sulama kooperatifinin geriye dönük yüklü miktarda ki maddi sorununu gidermeyi taahhüt etti.

SORU : Başkanım belediye meclis üyeleriniz ile bu konuda ortak bir görüş ve çalışma zemini yakaladınız mı? Toplantılarda vatandaştan gelen bu tür sorunlara değiniliyor mu?

CEVAP; Şahsen bana ve belediye yetkililerine içme suyu ile ilgili gelen şikayetler elbette meclis üyelerimize de geliyor. Birlikte çareler arıyoruz. Muhtarlar derneği de oldukça duyarlı davranıyor. Ortak çalışma içerisindeyiz. Bu sorun hepimizin sorunu. Ve taşın altına elimizi birlikte sokuyoruz.

SORU : Peki sayın başkan, 2021 yılı içerisinde içme suyu sorunun çözüleceğini söyleyebilir misiniz?

CEVAP: Göreve geldiğimizden bu tarihe kadar belirttiğim gibi köklü çözümler bulmaya çalıştık. Çözüme doğru gidiyoruz. 2021 yılı yatırım programına alınmış bir proje var. Bu meseleyi her halükârda çözmek için çaba sarf edeceğiz. Halkımız hiç merak etmesin.

- Sayın başkanım bizde bu meselenin takipçisi olacağız. 2021’in başından itibaren sürekli sizden bilgi alarak canlı tutmaya çalışacağız. Çünkü kuğulu, içeri kışla, mamanda, kavak suğla gölü ve netice itibari ile göller bölgesinde yaşamanın verdiği hazzı tatmış insanlarız. Ağzımızın tadı ile su içmeyi isteme hakkımız var. Röportaj için teşekkür ederim.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.