banner27

banner75

ESNAFA YAPILACAK OLAN, KİRA VE NAKİT DESTEĞİ USULLERİ BELLİ OLDU…

 

25 Aralık 2020 03:50
ESNAFA YAPILACAK OLAN, KİRA VE NAKİT DESTEĞİ USULLERİ BELLİ OLDU…

     Covit - 19 Kapsamında birçok mağduriyeti yaşayarak sıkıntılı durumdaki Esnaf ve Sanatkâr için Hükümetin, geçen hafta açıkladığı destekler hakkında Seydişehir Esnaf ve Sanatkârlar odasından açıklama yapıldı. Açıklamayı yönetim kurulu adına Başkan İbrahim Aypar yaptı.

        Başkan Aypar; Pandemi süresince Oda olarak ilgili Bakanlık ve yöre milletvekillerine yazılı ve sözlü müracaatlarımız da Esnafın çok sıkıntılı günler yaşadığını, bu durumdan toplumun en çok etkilenen kesimi olduğunu ve acilen desteklenmesi gerektiğini sürekli olarak aktarmıştık. Yaptığımız başvurular sonucunda, Hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız Başkanlığında Esnafa, kira ve nakit desteği yapılacağını duyurdu.

Ocak ayının ilk haftasında başlayacak destek başvuruları için;

• Destek programı kapsamında hibe desteği; gelir kaybı desteği ve kira desteği olmak üzere iki şekilde sağlanacaktır.

• Destek programının süresi, Bakanlık internet sitesinden yapılan duyuruda belirtilen sürede başvuruların yapılması kaydıyla 2021 yılının Ocak, Şubat ve Mart ayları olmak üzere üç ay olacaktır.

• Gelir kaybı desteği; ticari kazançları basit usulde tespit edilenlere, vergiden muaf esnafa ve bunların dışında kalan esnaf ve sanatkârlara aylık 1.000 Türk Lirası olmak üzere toplamda 3.000 Türk Lirası hibe desteği olarak sağlanacaktır.

• Gelir kaybı desteğinden faydalanabilecek gerçek kişilerin vergi sicil kayıtlarına göre esas faaliyetlerini yürüttükleri iş yerlerinin kira olması halinde, bu kişilere büyükşehir belediyelerinin bulunduğu yerlerde aylık 750 Türk Lirası olmak üzere üç aylık toplamda 2.250 Türk Lirası, diğer yerlerde aylık 500 Türk Lirası olmak üzere toplamda 1.500 Türk Lirası kira desteği sağlanacaktır.

• İş yeri kira bedelinin kira desteği tutarının altında olması durumunda iş yeri kira tutarı kadar kira desteği ödenecektir.

• Destek başvuruları ve itirazlar elektronik ortamda www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden yapılacaktır.

• Başvuruda bulunan tarafından başvuru ve eki taahhütname elektronik ortamda onaylanacaktır.

• Kira desteği başvurusunda bulunanlardan, başvuruda bulunduğu iş yerinin aylık kira bedeli, açık adresi ve iş yerini kiralayanın kimlik bilgilerini başvuru esnasında beyan etmesi istenecektir. Beyanda bulunmayanlara kira desteği ödemesi yapılmayacaktır.

• Destek programı başvuru süresi, on günden az olmamak üzere Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenecektir.

• Reddedilen başvurular hakkında ret tarihinden itibaren on gün içerisinde Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğüne itiraz edilebilecektir. Bu itiraz, itiraz başvurusu Genel Müdürlüğe ulaştığı tarihten itibaren beş iş günü içerisinde sonuçlandırılarak ilgilisine cevap verilecektir.

• Destek başvurusunun uygun bulunması halinde ilgilinin banka hesabına destek ödemesi yapılacaktır.

• Fazla veya yersiz yapılan ödemeler, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümleri uyarınca vergi daireleri tarafından tahsil edilecektir.

Bu destek programından, 14/12/2020 tarihinden önce (bu tarih dâhil) vergi mükellefiyetini tesis ettirmiş, ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, Bakanlık tarafından belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren Gerçek usule tabi esnaf ve sanatkârlar ile yine bu tarih itibarıyla esnaf ve sanatkârlar siciline kayıtlı vergiden muaf esnaflar faydalanacaktır.

• Destek programına başvurabilecek esnaf ve sanatkârların ekonomik faaliyet tanımları başvuru tarihinden önce Bakanlık internet sitesinden duyurulacaktır. Ayrıca yazılı duyuru yapılmayacaktır.

• Bakanlıkça yapılan duyurudan sonra ticari faaliyetine yönelik ekonomik faaliyet tanım değişikliği yapanlar hibe desteğinden yararlanamayacaktır.

• Ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, esnaf ve sanatkârlar, hibe desteğinden vergi sicil kayıtlarındaki esas faaliyet konusu üzerinden bir kez faydalanacaktır.

• Destek başvurusunda bulunanların birden fazla iş yeri bulunması halinde, sadece bir iş yeri için kira desteğinden faydalanabilecektir.

• Hibe Destek başvurusunda bulunanın vergi kaydı gayri faal olduğunun anlaşılması durumunda bu kişilere destek ödemesi yapılmayacaktır.

• Diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulanan benzer nitelikteki desteklerden faydalanılması, bu destek programından faydalanılmasına engel teşkil etmeyecektir.

       Devletimiz bütün imkânlarını kullanarak, Esnafımıza zor gününde bu desteği sağlamıştır. Ancak Esnafımızın bugünkü durumu göz önüne alındığında, sorunun sadece kira olmadığını daha öncede belirttiğimiz üzere,  Esnaf ve Sanatkârın nefes alabilmesi için, Bankaların keyfiyetine bırakmadan, en az 30.000 TL hibe, en az bir yıl ödemesiz, faizsiz destekler verilmesi ya da Esnafın, Kamu Bankaları ve Kredi Kooperatif Kredileri en az bir yıl süreyle ertelenmesi gereklidir. Çünkü on aydır, çoğu kez siftah etmeden dükkân kapatan ya da tamamen kapatılan İşletmelerin, kira ve 1000 TL lik destekler aylardır birikmiş sorunlarına çözüm olmayacağını düşünüyoruz. Diyen başkan Aypar,

        Uzunca zamandır ekonomik sıkıntılarla boğuşan Esnaf ve Sanatkâra verilecek olan Kira ve nakit desteği için tüm Esnaf camiası adına, teşekkür ediyoruz. Allah Milletimize ve Devletimize Zeval vermesin, Böylesi felaketleri memleketimize bir daha yaşatmasın. Dedi.

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.