banner10

banner75

1970 Gediz Depremi ve Seydişehir

Tarihçi Ercan Arslan'ın Yazısı 

19 Mart 2021 10:37
1970 Gediz Depremi ve Seydişehir

28 Mart 1970 tarihinde, Türkiye Saati ile 23:02’de meydana gelen ve Türkiye deprem tarihine, ‘Gediz Depremi’ adı ile geçen bu depremin dış merkezi Akçaalan Köyü ile Gediz -  Emet yolu arasında kalan Boz Bağlar sırtında yer almaktaydı.

 Depremin odak derinliği 15-18 km arasındaydı. Depremin büyüklüğü 7.2 idi. Yaklaşık olarak 3000 kilometrekare genişliğindeki sarsıntı alanında takriben 3500 ev tamamen yıkıldı. 7000 ağır, 10600’den fazla bina da büyük ölçüde hasara uğradı. 33000 aile, yaklaşık olarak 80000 kişi barınaksız kaldı. 6 saniye süren depremde 1086 kişi hayatını kaybederken, 1260 kişi de yaralandı. Deprem sonrasında yıkılan ve tamamen harabeye dönüşen şehrin Uşak yolu üzerinde 7 km ilerisine yeniden bir şehir kuruldu ve yıkılan şehre "Eski Gediz" adı verildi. Depreminin artçı sarsıntıları bir yıldan fazla sürmüştü.

Gediz Depremzedeleri için Türkiye çapında başlatılan yardım kampanyasına Seydişehir’den de kayıtsız kalınmadı. Felakete uğrayan depremzedelere yardım için Seydişehir Kaymakamı Rıza Gür Başkanlığında bir yardım Komitesi kuruldu. 6 Nisan 1970 tarihinde Komitenin diğer üyeleri Belediye Reisi Nevzat Akbaş, Müftü A.Kadir Taşan, Kızılay Başkanı Seyit Ali Barlas idi. İlçedeki bütün daire ve kuruluşlar yardım çağrısına severek katılmışlardı. Bu işle görevlendirilmiş olan Veteriner Hekim Basri Çakır, toplanan paraları makbuz karşılığında kayıt altına almaktaydı. Seydişehir Yardım sevenler Derneği  500 liralık bir yardımla bu kampanyaya iştirak etmişti. Kasabalardaki Komiteler Belediye Başkanlıklarınca oluşturulmuştu. Köylerde ise komiteler İlkokul Müdürlerinin Başkanlığı altında, köy imamı ve köy muhtarından meydana geliyordu. Ortakaraören Kasabası Belediye Başkanı Fevzi Atalay’ın başkanlığındaki komitede ilk gün 4000 liralık yardım toplanmıştı. Bununla yetinilmeyeceği bildirilmişti.

Alaylar camii İmam Hatibi Abdurrahman Ayaz Hoca da Küpe Gazetesinde kaleme aldığı “Zelzele ve Düşündürdükleri” başlıklı yazısında “Kütahya, Gediz, Emet ve havalisindeki ardı kesilmeyen sallantılar, bunun üzerine dinmeyen yağmurlar ve yangın…işte bu afetler oradaki kardeşlerimizi perişan etmiştir…Şimdi bizim yapacağımız onların yardımına koşmaktır. Bu kampanyaya gücümüz nispetinde katılalım…” diyerek Seydişehirlilere çağrıda bulunmuştu.13 Nisan tarihi itibarıyla Seydişehir merkez ve köylerinden toplanan yardım miktarı 25.334 Lirayı aşmış durumdaydı. Uzak köylerden toplanan yardımlar henüz merkeze ulaşmamıştı. Onlarda ulaştığında bankada açılmış olan hesaba yatırılarak ihtiyaç sahiplerine bir an evvel gönderilmesi sağlanacaktı. Gediz Depremzedeleri için  ayrıca Seydişehir  Maden İşçileri Sendikası tarafından 5000 liralık yardım temin edilmişti. Buraya kadar yapılan yardımlar dikkate alındığında Gediz Depremzedeleri için Seydişehir’den 30000 liranın üzerinde bir yardım yapıldığı görülüyor. Seydişehir halkı tarihin her döneminde olduğu gibi, sorumluluk almayı bilmiş, depremzede kardeşlerine yardım elini uzatmıştı. Dostluğun ve kardeşliğin zor zamanlarda belli olduğunu bir kez daha hal diliyle yaşayarak göstermişti (Kaynak: Küpe Gazetesi,6 Nisan 1970, s.1-3, T.C. İçişleri Bakanlığı AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı).

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.