Bir Lider Çıkar Mı?

 

Milletleri  öne  çıkaran en önemli özelliklerden biri de iyi bir lidere sahip olmaktır. Müslüman toplumların en büyük problemi haline gelmiştir lidersiz olmak. Eğer lider yoksa, hareket de yoktur. Hareketsiz bir toplum çürümeye mahkum olur. Çünkü iyi bir lider; yol gösterir, geleceği iyi okur, toplumu bir arada tutan çimento gibidir ve canlıdır, sanki , baharın müjdecisi gibidir.

 

Hz. Hüseyin Efendimize ; “Küfe’ye gitme. Küfe’liler sana ihanet eder, seni yarı yolda bırakır” dediklerinde  Hz. Hüseyin Efendimiz “Ben kimseye güvenip de yola çıkmıyorum, büyük bir zulüm, büyük bir adaletsizlik var. Eğer ben bu yola çıkmasam korkarım ki benden sonra kimse adaletsizliğe, zulme, haksızlığa başkaldırmaz. Adaletsizlikle savaşmaz.“ diyerek başına gelecekleri bilmesine rağmen yola çıkmış ve inandığı yoldan dönmemiştir ve zulmün karşında mübarek canını feda ederek durmayı bilmiştir. İnandığı hak yolundan dönmemiştir. İşte lider olmak, önder olmak böyle bir ruhu gerektirir.

 

Büyük Türk Hakanı Mete Han’ın  davranışı benzer özellik gösterir;

Mete Han, Çin Ordusu ile karşı karşıya gelmiştir. Etrafı gözetlemek için veziriyle bir tepeye çıkar ve bakar ki Türk Ordusu, Çin Ordusu karşısında bir avuç karınca gibi duruyor. Veziri, Mete’nin geri çekileceğini düşünerek Mete Han’a sorar: Ne düşünüyorsunuz efendim? Mete Han vezirine dönerek: BU KADAR ÇİNLİYİ BEN NEREYE GÖMECEĞİM? diye cevap verir. Nasıl bir ruh halidir.. Nasıl inanmış bir liderdir…

 

Hala bir problem olarak devam eden Suriye’de en başlarda iyi bir lider çıkabileydi veya bulabilselerdi , ne milyonlarca mülteci olurdu, ne de savaş bu kadar devam ederdi bu lider Beşar Esad’ı da yola getirir di, bu kadar insanın yok olmasını da önlerdi, ama öyle bir lider çıkmadı maalesef…..

 

Aynı şekilde Irak’da , Saddam’ı devirdiler güya cennet olacaktı ama bir lider bulamadılar, Amerikan cehennemine düştüler.. Çırpındıkca daha da derine gidiyorlar..

Hakeza Libya, Kaddafi gitti, yerine bir lider bulamadılar, tüm ülkelerin savaş taktiği deneme yerine döndü ülke.. Bir Ömer Muhtar ne zaman  gelir belli değil..

Ramazan ayında yürekleri yakan  İsrail’in kanlı saldırıları, küçük , büyük , çocuk demeden katliama kalkışıyor olabilmeleri bile iyi bir liderin olmadığından kaynaklanmıyor mu. Kudüs yanıyor, Filistin ateş altında fakat  bir türlü birlik olup topyekün hareket edemediler. Parçalanınca kolay lokma olmuyorlar mı? Elbette acılarını yüreğimiz de hissediyoruz ama bir şey yapamıyoruz. Bana göre onlara yapılacak en iyi dualardan biri ‘’ Allah size iyi bir lider versin’’ duasıdır. Çünkü yakın gelecek pek aydınlık durmuyor.

 

Türk’lerin son var olma savaşında Atatürk öne çıkmış  liderlik yapmıştır ve halen o topraklarda yaşıyoruz ve yaşayacağız.

Mesala Alparslan Türkeş son 50 yıla damgasını vurmuş büyük bir liderdir ve arkasında yetişmiş binlerce insan bırakmıştır.

 

Peygamber Efendimiz (SAV); "Üç kişi yolculuğa çıkarlarsa, aralarından birini başkan seçsinler!" buyurmuşlardır. Bakınız üç kişinin yola çıkmasında bile bir başkan seçmenin gerekliliğini buyurmuş fakat hala toplumdan bir lider çıkartmayı , seçmeyi bilemedi Müslümanlar.. Önemine bakar mıyız?

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.