sol
sağğ
bilgi
sınav baner
Güncel (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 30.04.2019 - 09:50, Güncelleme: 30.04.2019 - 09:50

KUT’ÜL AMARE ZAFERİ’NDE 2 KAHRAMAN SEYDİŞEHİRLİ

 

KUT’ÜL AMARE ZAFERİ’NDE 2 KAHRAMAN SEYDİŞEHİRLİ

Büyük bir zafer olarak tarihteki yerini alan Kut’ül Amare Zaferi’nin 103. Yıl dönemindeyiz. Bu kutlu zaferde 2 kahraman Seydişehirli de vardı.
Vatan söz konusu olduğunda en önde saf alan Seydişehirliler tarihte de kahramanlıkları ile Seydişehir’in vatanperverliğini defalarca gösterdi. Kutlu zaferimiz Kut’ül Amare’de yine iki Seydişehirli kahramanlıkları ile ilçemizin gurur kaynağı oldu. Konuyla ilgili bilgi veren Tarihçi Ercan Arslan şunları kaydetti; “Osmanlı Devleti’nin I. Dünya savaşı yıllarında Irak Cephesi’nde İngilizlerle savaştığı ve önemli bir zafer elde ettiği Kut’ül Amare Muharebelerinde Seydişehir Kızılca Köy ’den Mehmet oğlu Şaban ve Gökçe Hüyük Köyünden Hasan oğlu Halil İbrahim şehit olmuşlardı. Bu durum ilçemiz adına ve özelde Kızılca Mahallemiz ve Gökçehüyük Mahallemiz adına son derece gurur vericidir. Genel Kurmay Başkanlığı ve ATASE Arşiv kayıtlarına göre Er Mehmet oğlu Şaban 1301(1886) Kızılca Köy doğumludur. 18.Kolordu, 45.Alay, 3.Fırka, 3.Tabur, 6.Bölük askerlerindendir. 1916 da Kut Bölgesi’nde Garraf Kanalı Muharebesi şehitlerindendir. Er Hasan oğlu Halil İbrahim 1310 (1895) Gökçe Hüyük Köyü doğumludur. 18.Kolordu, 141. Alay, 3.Tabur askerlerindendir. 1917’de Kut Bölgesi’nde Garraf Kanalı Muharebesi şehitlerindendir. 14 Aralık 1916 - 3 Şubat 1917 tarihleri arasında bu bölgedeki 18.Kolordumuzun verdiği zayiat 200 Subay, 6.959 Er idi. Dâhiliye Nezareti tarafından 1 Mayıs 1916 da (DH. ŞFR, 63/149) , Kûtü’l-Amâre’de esir alınan İngiliz askerlerinden bir kısmının Konya, Şereflikoçhisar ve Aksaray’da hazırlanacak garnizonlara yerleştirilmeleri, bunlar yeterli olmadığı takdirde Ermenilerden boşalan köy ve kasabalardan faydalanılması hatta uygun görülen köy ve kasabaların boşaltılarak bunlara tahsisi hususunda Konya Valiliği’ne yazı yazılmıştı. Tarihimizin dönüm noktalarından olan I. Dünya Savaşında zafer elde ettiğimiz Çanakkale Muharebeleri ile Kut’ül Amare Muharebeleri ve bu muharebelerde görev almış Seydişehirli kahramanları genç nesillere hatırlatmak milli sorumluluklarımızdandır. Ruhları şad mekanları cennet olsun.” Dahiliye Nezaretinin Konya Valiliğine yazdığı 1mayıs 1916 tarihliyazı  
Büyük bir zafer olarak tarihteki yerini alan Kut’ül Amare Zaferi’nin 103. Yıl dönemindeyiz. Bu kutlu zaferde 2 kahraman Seydişehirli de vardı.

Vatan söz konusu olduğunda en önde saf alan Seydişehirliler tarihte de kahramanlıkları ile Seydişehir’in vatanperverliğini defalarca gösterdi. Kutlu zaferimiz Kut’ül Amare’de yine iki Seydişehirli kahramanlıkları ile ilçemizin gurur kaynağı oldu.

Konuyla ilgili bilgi veren Tarihçi Ercan Arslan şunları kaydetti; “Osmanlı Devleti’nin I. Dünya savaşı yıllarında Irak Cephesi’nde İngilizlerle savaştığı ve önemli bir zafer elde ettiği Kut’ül Amare Muharebelerinde Seydişehir Kızılca Köy ’den Mehmet oğlu Şaban ve Gökçe Hüyük Köyünden Hasan oğlu Halil İbrahim şehit olmuşlardı. Bu durum ilçemiz adına ve özelde Kızılca Mahallemiz ve Gökçehüyük Mahallemiz adına son derece gurur vericidir. Genel Kurmay Başkanlığı ve ATASE Arşiv kayıtlarına göre Er Mehmet oğlu Şaban 1301(1886) Kızılca Köy doğumludur. 18.Kolordu, 45.Alay, 3.Fırka, 3.Tabur, 6.Bölük askerlerindendir. 1916 da Kut Bölgesi’nde Garraf Kanalı Muharebesi şehitlerindendir. Er Hasan oğlu Halil İbrahim 1310 (1895) Gökçe Hüyük Köyü doğumludur. 18.Kolordu, 141. Alay, 3.Tabur askerlerindendir. 1917’de Kut Bölgesi’nde Garraf Kanalı Muharebesi şehitlerindendir. 14 Aralık 1916 - 3 Şubat 1917 tarihleri arasında bu bölgedeki 18.Kolordumuzun verdiği zayiat 200 Subay, 6.959 Er idi. Dâhiliye Nezareti tarafından 1 Mayıs 1916 da (DH. ŞFR, 63/149) , Kûtü’l-Amâre’de esir alınan İngiliz askerlerinden bir kısmının Konya, Şereflikoçhisar ve Aksaray’da hazırlanacak garnizonlara yerleştirilmeleri, bunlar yeterli olmadığı takdirde Ermenilerden boşalan köy ve kasabalardan faydalanılması hatta uygun görülen köy ve kasabaların boşaltılarak bunlara tahsisi hususunda Konya Valiliği’ne yazı yazılmıştı. Tarihimizin dönüm noktalarından olan I. Dünya Savaşında zafer elde ettiğimiz Çanakkale Muharebeleri ile Kut’ül Amare Muharebeleri ve bu muharebelerde görev almış Seydişehirli kahramanları genç nesillere hatırlatmak milli sorumluluklarımızdandır. Ruhları şad mekanları cennet olsun.”

Dahiliye Nezaretinin Konya Valiliğine yazdığı 1mayıs 1916 tarihliyazı

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve toroslargazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.