SEYDİŞEHİR SEYYİD HARUN ANADOLU LİSESİ MÜZESİ AÇILIYOR

Güncel (STG) - SEYDİŞEHİR TOROSLAR GAZETESİ | 12.09.2023 - 15:54, Güncelleme: 12.09.2023 - 15:54
 

SEYDİŞEHİR SEYYİD HARUN ANADOLU LİSESİ MÜZESİ AÇILIYOR

Seyyid Harun Anadolu Lisesi Okul Müzesi 20 Eylül 2023 Çarşamba günü açılıyor.

Okulun Tarih Öğretmeni Ercan Arslan rehberliğinde Müzecilik Kulübü öğrencileri tarafından yaklaşık 2 yıldır kuruluş çalışmaları sürdürülen ve 20 Eylül 2023 Çarşamba günü Saat 11:00’de açılışı yapılacak olan Seyyid Harun Anadolu Lisesi Okul Müzesi Konya’nın ilk resmi okul müzesi olma özelliğini taşıyor. Konuyla ilgili bilgilerine başvurduğumuz Seyyid Harun Anadolu Lisesi Okul Müdürü Mustafa Uçan şunları söyledi: "Devletimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli kültürdür" vecizesinden hareketle Cumhuriyetimizin 100. yılına ithafken okul Müzemizin açılışını gerçekleştireceğiz. Türkiye’de 19. yüzyılın ikinci yarısında kurulmaya başlayan ve Cumhuriyetin ilk yıllarında hızla gelişen okul müzeciliği yeniden önem kazanmıştır. Okul ve eğitim müzelerinde gerçekleştirilecek etkileşimli eğitimlerin, yaparak ve yaşayarak öğrenmeye dayalı okul eğitimini destekleyeceği düşünmekteyiz. Müzemiz, Okulumuz Tarih Öğretmeni Ercan Arslan’ın rehberliğinde, Müzecilik Kulübümüz, sevgili öğrencilerimiz, öğretmen arkadaşlarımız ve kıymetli velilerimiz ile yürüttüğümüz iki yıla yaklaşan hummalı bir süreç zarfında oluşturulmuştur. Bu bağlamda Müzemiz ilimizde ilk olma özelliği taşımaktadır. Okul Müzemiz İlhamını okulumuz kurum kültüründen ve aidiyet duygusundan alan, öz kaynaklarından beslenen, canlı bir hücre olarak var olmuştur. Müzemiz Okulumuzun üçüncü katında Nostaljik İlkokul Sınıfı, Seydişehir Mutfak Kültürü, Seydişehir’de Günlük Yaşam, Seminer Salonu olmak üzere dört bölüm olarak 342 m2 lik kapalı alanda kurulmuştur. Müzemiz tüm vatandaşların ziyaretine açık olacaktır. Seyyid Harun Anadolu Lisesi Okul Müzesi’nin kuruluş amacı Türk Eğitim Tarihi ve Türk Tarihi bakımından tarihi değer taşıyan belge ve eşyaların kronolojik bir sistem içinde teşhir edilmesini sağlamak, Öğrencilerin yapacakları işlerde model, desen, renk, teknik ve benzeri konularda yararlanabilecekleri eserleri toplamak, saklamak, böylece çocuklarımızın ve gençlerimizin millî kültür değerlerimizi tanıma, koruma, benimseme ve geleceğe taşımaya katkıda bulunmaktır. Seyyid Harun Anadolu Lisesi Okul Müzesi'nin açılış programına tüm halkımız davetlidir. Okul Müzemizin açılışı 20 Eylül 2023 Çarşamba günü saat 11’de Seydişehir Protokolünün, Şehir dışından misafirlerin, müzeye eser bağışçılarının, veli, öğrenciler ve halkımızın katılımıyla gerçekleşecektir.”  
Seyyid Harun Anadolu Lisesi Okul Müzesi 20 Eylül 2023 Çarşamba günü açılıyor.

Okulun Tarih Öğretmeni Ercan Arslan rehberliğinde Müzecilik Kulübü öğrencileri tarafından yaklaşık 2 yıldır kuruluş çalışmaları sürdürülen ve 20 Eylül 2023 Çarşamba günü Saat 11:00’de açılışı yapılacak olan Seyyid Harun Anadolu Lisesi Okul Müzesi Konya’nın ilk resmi okul müzesi olma özelliğini taşıyor.

Konuyla ilgili bilgilerine başvurduğumuz Seyyid Harun Anadolu Lisesi Okul Müdürü Mustafa Uçan şunları söyledi:

"Devletimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli kültürdür" vecizesinden hareketle Cumhuriyetimizin 100. yılına ithafken okul Müzemizin açılışını gerçekleştireceğiz. Türkiye’de 19. yüzyılın ikinci yarısında kurulmaya başlayan ve Cumhuriyetin ilk yıllarında hızla gelişen okul müzeciliği yeniden önem kazanmıştır. Okul ve eğitim müzelerinde gerçekleştirilecek etkileşimli eğitimlerin, yaparak ve yaşayarak öğrenmeye dayalı okul eğitimini destekleyeceği düşünmekteyiz.

Müzemiz, Okulumuz Tarih Öğretmeni Ercan Arslan’ın rehberliğinde, Müzecilik Kulübümüz, sevgili öğrencilerimiz, öğretmen arkadaşlarımız ve kıymetli velilerimiz ile yürüttüğümüz iki yıla yaklaşan hummalı bir süreç zarfında oluşturulmuştur. Bu bağlamda Müzemiz ilimizde ilk olma özelliği taşımaktadır. Okul Müzemiz İlhamını okulumuz kurum kültüründen ve aidiyet duygusundan alan, öz kaynaklarından beslenen, canlı bir hücre olarak var olmuştur. Müzemiz Okulumuzun üçüncü katında Nostaljik İlkokul Sınıfı, Seydişehir Mutfak Kültürü, Seydişehir’de Günlük Yaşam, Seminer Salonu olmak üzere dört bölüm olarak 342 m2 lik kapalı alanda kurulmuştur. Müzemiz tüm vatandaşların ziyaretine açık olacaktır.

Seyyid Harun Anadolu Lisesi Okul Müzesi’nin kuruluş amacı Türk Eğitim Tarihi ve Türk Tarihi bakımından tarihi değer taşıyan belge ve eşyaların kronolojik bir sistem içinde teşhir edilmesini sağlamak, Öğrencilerin yapacakları işlerde model, desen, renk, teknik ve benzeri konularda yararlanabilecekleri eserleri toplamak, saklamak, böylece çocuklarımızın ve gençlerimizin millî kültür değerlerimizi tanıma, koruma, benimseme ve geleceğe taşımaya katkıda bulunmaktır. Seyyid Harun Anadolu Lisesi Okul Müzesi'nin açılış programına tüm halkımız davetlidir. Okul Müzemizin açılışı 20 Eylül 2023 Çarşamba günü saat 11’de Seydişehir Protokolünün, Şehir dışından misafirlerin, müzeye eser bağışçılarının, veli, öğrenciler ve halkımızın katılımıyla gerçekleşecektir.”

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve toroslargazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.