Seydişehir Yağ Balığı Yuvaya Döndü

Tarım Orman Bakanlığı, Seydişehir Kaymakamlığı, Seydişehir Belediyesi, Tarımsal Araştırma Politikaları Genel Müdürlüğü ve Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü ile birlikte gerçekleştirilen birçok canlı türünün beslendiği ve konaklandığı doğa harikası Kuğulu Tabiat parkında endemik yağlı balığı doğaya kazandırıldı. 2016 yılında Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü yağlı balık türünün yeniden üremesi için başlatılan çalışmalar sonucunda ilk etapta Kuğulu Göleti’ne 1100 adet anaç yağ balığı bırakıldı. Konan bu yağlı balıklar hızla üreyerek önümüzdeki yıl balık tezgâhlarında yer alınacağı bildirildi. Kuğulu Parkta ’ki “Yağlı Balık Yuvaya Dönüyor” etkinliğine Konya İl Tarım Orman Müdür Yard. İsa Kaplan, Kaymakam Deniz Pişkin, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Eğirdir Su Ürünleri Enstitüsü Müdürü Fuat Bilgin, Balıkçılık Su Ürünleri Şube Müdürü Yücel Doğan, Ziraat Odası Başkanı İsmail Korkmaz, Ak Parti İlçe Başkanı Kemalettin Atalay, CHP İlçe Başkanı Orhan Özel, MHP İlçe Başkanı Eyüp Gül, İyi Parti Başkanvekili Hacı Ünal, Muhtarlar Derneği Başkanı Levent Karaaslan, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.   Açılış konuşmasını yapan Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Fuat Bilgin: “Bölgemiz ve ülkemiz için önemli endemik bir tür olan dünya mirası olarakta nitelendirebileceğimiz yağ balığı ile ilgili projemiz sonuç verdi. Nesli tükenmek üzere olan yağ balığının tekrar popülasyonunu artırmak için yaptığımız çalışma bir dönüm noktası oldu. Bugünde 1100 adet anaç yağ balığını yuvasına kavuşturduk. Bu çalışmada emeği geçen ekibime ve herkese teşekkür ediyorum” dedi. Törende konuşma yapan Mehmet Tutal: “Bizim çocukluğumuzda Seydişehir’in yağ balığı ve sazanı ünlüydü. Maalesef yağ balığının nesli tükenmişti. 2016 yılında Kaymakam ve ilgili kurumlarla başlattığımız çalışma sonuç verdi. Ünlü yağ balığımızı tekrar ilçemize kazandırdık. Hayırlı olsun” dedi. İlçe Kaymakamı Deniz Pişkin: “Bu güzel ve anlamlı bir çalışma oldu. Bundan sonra önemli olan yapmak kadar yaşatmaktır. Doğru zamanda doğru yerde avlanmak konusunda en çok iş bizlere düşüyor. Bu konuda titiz davranmamız gerekir” dedi. Uzmanlardan alınan bilgiye göre omega3 yönünden en zengin balıklardan biri olduğu, damak tadınında eşsiz olduğu Seydişehir’de yetişen yağ balığının 1900 lü yıllarda İstanbul’a gönderildiği bu balığın sadece Kuğulu ve bu bölgedeki havzada yetiştiği, buradan Suğla Gölü, Beyşehir Gölü ve Hotamışa kadar yayıldığı ancak 1970 li yıllardan sonra neslinin azalmaya başladığı daha sonra göletlere bırakılan istilacı balıklar nedeniyle neslinin tükenmeye yüz tuttuğu bildirildi.
Ekleme Tarihi: 23.11.2021 - 15:51

Seydişehir Yağ Balığı Yuvaya Döndü

Bölgemizin endemik bir canlısı nesli tehlike altında olan yağ balığının türünü korumak ve bölgemizdeki varlığını artırmak için sürdürülen çalışmalar sonuç verdi.

Tarım Orman Bakanlığı, Seydişehir Kaymakamlığı, Seydişehir Belediyesi, Tarımsal Araştırma Politikaları Genel Müdürlüğü ve Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü ile birlikte gerçekleştirilen birçok canlı türünün beslendiği ve konaklandığı doğa harikası Kuğulu Tabiat parkında endemik yağlı balığı doğaya kazandırıldı.

2016 yılında Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü yağlı balık türünün yeniden üremesi için başlatılan çalışmalar sonucunda ilk etapta Kuğulu Göleti’ne 1100 adet anaç yağ balığı bırakıldı. Konan bu yağlı balıklar hızla üreyerek önümüzdeki yıl balık tezgâhlarında yer alınacağı bildirildi.

Kuğulu Parkta ’ki “Yağlı Balık Yuvaya Dönüyor” etkinliğine Konya İl Tarım Orman Müdür Yard. İsa Kaplan, Kaymakam Deniz Pişkin, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Eğirdir Su Ürünleri Enstitüsü Müdürü Fuat Bilgin, Balıkçılık Su Ürünleri Şube Müdürü Yücel Doğan, Ziraat Odası Başkanı İsmail Korkmaz, Ak Parti İlçe Başkanı Kemalettin Atalay, CHP İlçe Başkanı Orhan Özel, MHP İlçe Başkanı Eyüp Gül, İyi Parti Başkanvekili Hacı Ünal, Muhtarlar Derneği Başkanı Levent Karaaslan, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.  

Açılış konuşmasını yapan Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Fuat Bilgin: “Bölgemiz ve ülkemiz için önemli endemik bir tür olan dünya mirası olarakta nitelendirebileceğimiz yağ balığı ile ilgili projemiz sonuç verdi. Nesli tükenmek üzere olan yağ balığının tekrar popülasyonunu artırmak için yaptığımız çalışma bir dönüm noktası oldu. Bugünde 1100 adet anaç yağ balığını yuvasına kavuşturduk. Bu çalışmada emeği geçen ekibime ve herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Törende konuşma yapan Mehmet Tutal: “Bizim çocukluğumuzda Seydişehir’in yağ balığı ve sazanı ünlüydü. Maalesef yağ balığının nesli tükenmişti. 2016 yılında Kaymakam ve ilgili kurumlarla başlattığımız çalışma sonuç verdi. Ünlü yağ balığımızı tekrar ilçemize kazandırdık. Hayırlı olsun” dedi.

İlçe Kaymakamı Deniz Pişkin: “Bu güzel ve anlamlı bir çalışma oldu. Bundan sonra önemli olan yapmak kadar yaşatmaktır. Doğru zamanda doğru yerde avlanmak konusunda en çok iş bizlere düşüyor. Bu konuda titiz davranmamız gerekir” dedi.

Uzmanlardan alınan bilgiye göre omega3 yönünden en zengin balıklardan biri olduğu, damak tadınında eşsiz olduğu Seydişehir’de yetişen yağ balığının 1900 lü yıllarda İstanbul’a gönderildiği bu balığın sadece Kuğulu ve bu bölgedeki havzada yetiştiği, buradan Suğla Gölü, Beyşehir Gölü ve Hotamışa kadar yayıldığı ancak 1970 li yıllardan sonra neslinin azalmaya başladığı daha sonra göletlere bırakılan istilacı balıklar nedeniyle neslinin tükenmeye yüz tuttuğu bildirildi.

Albüme ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve toroslargazetesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.